• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Seniorzy pokazali, co potrafią

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 08.06.2017 15:32

  Pełni pasji i zapału zaprezentowali swoje zainteresowania i hobby rówieśnikom. Nie zabrakło również tańca, śpiewu i ciasta domowej roboty.

  Lucyna Szulc wiesza kolejne, misternie wykonane ozdoby na specjalnie w tym celu przygotowanym "drzewie". Wśród kolorowych kwiatków, kostek i motylków uwagę przykuwają małe gwiazdki. - Moja mama pokazała mi, jak je zrobić, to było jakieś 60 lat temu - mówi seniorka. Na co dzień udziela się w gdańskim Dziennym Domu Pomocy "Kisiel", gdzie zaraża pasją do wykonywania ozdób z papieru. - Wyszła z tego tak zbiorowa praca, która weźmie udział w konkursie - mówi.

  Impreza "Aktywny seniorze - pokaż, co potrafisz" cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku odbyła się po raz 10. We wspólnej zabawie uczestniczyli podopieczni gdańskich dziennych domów pomocy, klubów samopomocy, członkowie klubów seniora oraz seniorzy ze środowiska lokalnego. - Ta inicjatywa ma aktywizować seniorów przez seniorów, gdyż mają okazję do wymiany doświadczeń, integracji, wspólnej zabawy, śpiewu i rozmów przy kawie i herbacie - mówi Jolanta Jodkowska, kierownik Centrum Aktywności i Wsparcia dla Osób Starszych "Pod Cisem". Podkreśla, że seniorzy bardzo chętnie spędzają czas we własnym gronie. - W tej edycji imprezy mamy aż 13 zespołów plastycznych i tyle samo muzycznych - w sumie impreza zgromadziła prawie 200 osób. To pokazuje, że seniorzy chcą tu być i dzielić pasje ze swoimi rówieśnikami - dodaje J. Jodkowska.

  Między pracami przechadzają się panie Władysława i Brygida, elegancko wyglądające seniorki. Przyszły, aby miło spędzić czas, a przy okazji podziwiają artystyczne talenty swoich rówieśników. - Obrazy są przepiękne, aż trudno oderwać wzrok - mówi pani Brygida. - Bardzo lubię te spotkania, bo dzięki nim człowiek się dowartościowuje i zyskuje taką pogodę ducha. Dodatkowo to okazja, aby przekonać się, że w naszym wieku można jeszcze coś w życiu zdziałać i jesteśmy potrzebni - uśmiecha się pani Władysława.

  Przy stanowisku Domu Samopomocy z ul. Marynarki Polskiej dużo się dzieje. Są ciasto i wyroby rękodzielnicze - kapcie, czapki, szyte i wydziergane na szydełku torby. - Senior na emeryturze nie musi się wcale nudzić. Biedni są ci, którzy nie potrafią sobie zorganizować czasu, nam to na całe szczęście nie grozi - śmieje się Halina Domagała. W swoim klubie wprowadziła kategoryczny zakaz narzekania. - Ciągłe słuchanie o chorobach dołuje, a po co nam to? Jesteśmy pozytywnie nastawionymi do życia seniorami, którzy chcą aktywnie spędzać czas, odkrywać nowe możliwości i talenty, dlatego nie możemy skupiać się na tym, co negatywne i ciągle szukać dziury w całym - mówi pani Halina. Uśmiech nie znika z jej twarzy, chociaż sama ma problemy z poruszaniem się. - Szkoda czasu na marudzenie. W jesieni życia można się przecież nadal realizować - dodaje.

  Pani Lucyna uważa, że tego typu inicjatywy to świetna sprawa. - Możemy spotkać się we własnym gronie - posiedzieć, pogadać, złapać wiatr w żagle do dalszej kreatywnej pracy - mówi. Oprócz składania origami, robi na drutach, wykonuje biżuterię, pisze wiersze. - Bycie seniorem nie oznacza siedzenia w domu przed telewizorem - podkreśla.

  Na autorów najciekawszych prezentacji, m.in. w kategoriach muzycznej oraz plastycznej i rękodzieła, czekały upominki i dyplomy.

  Natomiast już w piątek 9 czerwca Dom Pomocy Społecznej przy ul. Polanki 121 i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zapraszają wszystkich aktywnych gdańskich seniorów oraz całe rodziny, m.in. z Oliwy i Wrzeszcza, do udziału w pikniku pt. "Powitanie lata" . Występy muzyczne, pokazy szermierki, malarstwa, zdjęć - to tylko kilka punktów programu imprezy w ogrodzie DPS przy ul. Polanki. Tego dnia seniorów z placówki odwiedzą także ich czworonożni przyjaciele ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk". Impreza rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 13.

  - Festyn ma jednoczyć lokalną społeczność, stąd atrakcje zarówno dla seniorów, jak i dla przyjaciół oliwskiej placówki, w tym rodzin, dzieci i młodzieży. Uczestnicy imprezy m.in. obejrzą pokazy florystyki, występ Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego "Neptun" Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, posłuchają koncertu gitarowego Zuzanny Wężyk. Nie zabraknie także pogadanki na temat zdrowego stylu życia i gry w bule. Dla dzieci przygotowano m.in. dmuchane zjeżdżalnie i słodki poczęstunek. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy - zachęca Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół