• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Króluj w naszych sercach

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 12.06.2017 22:34

  W poniedziałek 12 czerwca w Trąbkach Wielkich odbyła się uroczysta Eucharystia w 30. rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Trąbkowskiej, której dokonał w 1987 r. św. Jan Paweł II.

  Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Przyprowadziła nas tutaj wdzięczność i pamięć o tym wielkim wydarzeniu, które wpisane jest w historię Kościoła w Polsce. 30 lat temu papież Polak był na Wybrzeżu, gdzie na gdańskiej Zaspie ukoronował Matkę Bożą Trąbkowską - mówił arcybiskup.

  - W roku tak bogatym w maryjne rocznice zechciejmy jeszcze bardziej wsłuchać się w to, co Matka Boża chce nam powiedzieć. Tak, jak w Kanie Galilejskiej zachęca nas, abyśmy realizowali wszystko, czego oczekuje od nas Jezus - podkreślił metropolita.

  Arcybiskup nawiązał do wydarzeń, które miały miejsce 30 lat temu. - Ten cudowny wizerunek został ukoronował św. Jan Paweł II. Papież powiedział wówczas: "Wyrażamy naszą miłość do Matki Odkupiciela człowieka i zawierzamy Jej macierzyńskiej opiece raz jeszcze tu, na gdańskiej ziemi, cały świat pracy". Ten przekaz jest wciąż aktualny, gdyż Maryja ofiarowuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego nam brakuje do pełni życia. Czyni to z macierzyńską troską i służy dobrą radą. Uczy nas życia w rodzinie - pokazuje, jak budować trwałe relacje poprzez miłość, pomoc bliźniemu, pracę i naukę - wyjaśnia hierarcha.

  Metropolita wspomniał również męczenników II wojny światowej z Pomorza, m.in. ks. Mariana Góreckiego. - 1 września 1939 r. wczesnym rankiem został aresztowany i wywieziony do KL Stutthof, gdzie w Wielki Piątek został zamordowany. To właśnie św. Jan Paweł II wyniósł ks. Góreckiego do chwały błogosławionego, podobnie jak ks. Bronisława Komorowskiego i ks. Franciszka Rogaczewskiego - kapłanów, którzy działali dla Polski i Polaków - mówił arcybiskup.

  - Jako naród przebyliśmy wiele trudności - spotkało nas wiele tragedii. Dzisiaj stoi przed nami kolejne wyzwanie - obrona życia, budowanie trwałości małżeństw, a także budowanie w naszej ojczyźnie dialogu międzyludzkiego, abyśmy się nie zatracili w obecnej sytuacji, pełnej krytycznego spojrzenia na rzeczywistość i ciągłego procesu negacji - zaznaczył hierarcha.

  - Króluj nam, Matko, bądź w naszych sercach i z matczyną troską czuwaj nad nami - zakończył arcybiskup.

  W uroczystościach wzięli udział wojewoda pomorski Dariusz Drelich, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, a także przedstawiciele służb mundurowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół