• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wiecha w Warzenku

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 23.06.2017 23:52

  - To dzieło, które tchnie miłością do drugiego człowieka, zwłaszcza do dzieci i młodzieży. Dzieje się to dzięki ludziom wielkiego serca - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

  Kilkadziesiąt osób zgromadziła 23 czerwca uroczystość poświęcenia nowego budynku, powstającego w ośrodku diecezjalnej Caritas w podgdańskim Warzenku. Uroczystości przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

  Prace budowlane osiągnęły obecnie tzw. stan surowy. Nad budynkiem zawisła dzisiaj tradycyjna wiecha. - Wciągania wieńca na najwyższy punkt budynku dokonuje się wówczas, kiedy więźba dachowa zyskuje już swój kształt. Pewna część prac jest już ukończona, choć jeszcze wiele przed nami - wyjaśniał ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.

  Wśród zgromadzonych gości byli m.in.: bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP, ks. Marcin Iżycki, nowy dyrektor Caritas Polska, Hanna Zych -Cisoń, wiceprzewodnicząca sejmiku pomorskiego, Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo, Tadeusz Skrzyński, sołtys Warzenka oraz Dariusz Majorek, dyrektor wojewódzkiego oddziału PFRON. Nie zabrakło też wypróbowanych przyjaciół gdańskiej Caritas: przedstawicieli zarządu wspierającej budowę Fundacji Energa Roberta Kwiatka i Haliny Lewkowskiej oraz prezesa współpracującej z Caritas Żeglugi Gdańskiej - Jerzego Latały.

  W uroczystości licznie uczestniczyli pracownicy gdańskiej Caritas.   W uroczystości licznie uczestniczyli pracownicy gdańskiej Caritas. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Nowy gmach powstaje dzięki pomocy ludzi dobrej woli, dzięki pomocy samorządów: marszałkowskiego i gminnego. Jest to wielka inwencja ks. dyrektora Janusza Stecia, który te dzieła rozwija. W jego głowie odważne pomysły. Dzisiaj chcę pogratulować wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło - podkreślał abp Głódź.

  - Od jutra będzie gwarno. Tak będzie przez całe lato, a także w okresie ferii zimowych. Ten ośrodek będzie gościł dzieci i młodzież. Nie tylko z archidiecezji gdańskiej, ale także z Białorusi i Ukrainy - mówił metropolita.

  Podczas uroczystości głos zabrali zgromadzeni goście.

  - Tu nie trzeba wielu przemówień. To, co widzimy, mówi samo za siebie. Od momentu położenia kamienia węgielnego upłynęły zaledwie dwa miesiące - mówiła Hanna Zych - Cisoń.

  - Cieszę się, że to właśnie na terenie gminy Przodkowo funkcjonuje takie wspaniałe dzieło. Ośrodek niezwykle mocno związał się ze społecznością wsi Warzenko. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie inaczej tej okolicy - podkreślał wójt Andrzej Wyrzykowski.

  - Naszym zadaniem jest tak naprawdę tylko nie przeszkadzać państwu w działaniach. Jesteśmy z wami, jesteśmy dumni, że w tym dziele możemy uczestniczyć - stwierdził Robert Kwiatek, prezes Fundacji Energa.

  Po poświęceniu przyszedł czas na zwiedzanie wnętrza budowli.   Po poświęceniu przyszedł czas na zwiedzanie wnętrza budowli. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Ks. Janusz Steć podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w dzieło wznoszenia nowego budynku. Wymienił wśród nich m.in. Olgierda Hewelta i Grzegorza Sawickiego z firmy Oltrans oraz Bogdana Gruczę, inżyniera nadzorującego budowę. - Dobiega końca pierwszy etap budowy. Są już ściany i dach. Powoli będziemy przystępowali do realizacji kolejnych etapów. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego roku uda się ten obiekt ukończyć i wyposażyć. Ufam, że będzie to przyjazne miejsce dla wszystkich, którzy będą tu przybywać - podkreślał ks. Steć.

  - Jesteśmy w miejscu, w którym niebawem będą gościć dzieci i młodzież. Caritas AG prowadzi wiele dzieł charytatywnych, dzięki którym pomoc otrzymują ludzie najbiedniejsi, w tym także dzieci i młodzież. Jestem przekonany, że Caritas Polska będzie dobrze współpracować z Caritas Archidiecezji Gdańskiej - powiedział ks. Marcin Iżycki.

  Z wypoczynku w Warzenku w ciągu ostatnich 20 skorzystały lat tysiące dzieci. Powstający budynek ma zwiększyć bazę noclegową i poprawić komfort wypoczywającym. Jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdą się w nim 23 dwuosobowe pokoje z możliwością "dostawki" oraz licząca prawie 200 m kw. klimatyzowana sala konferencyjna. Po oddaniu go do użytku maksymalna liczba miejsc w ośrodku wzrośnie do 165.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół