• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Najwspanialszy ambasador Polski

  dodane 05.07.2017 00:19

  Podczas uroczystości 35-lecia "Daru Młodzieży" fregata otrzymała nową, liczącą 40 mkw. banderę. Ogłoszono także, że statek uda się w rejs dookoła świata, którego kulminacją będzie udział w ŚDM w Panamie.

  Przedstawiciele środowisk związanych z żeglugą, przemysłem i gospodarką morską zebrali się 4 lipca na pokładzie "Daru Młodzieży", aby świętować 35. rocznicę podniesienia na nim biało-czerwonej bandery. Nie zabrakło wśród nich władz państwowych i samorządowych, studentów, wykładowców i władz Akademii Morskiej, delegacji zaprzyjaźnionych uczelni oraz członków Konwentu Morskiego.

  - Ten statek jest w świecie najwspanialszym ambasadorem naszej ojczyzny, miasta Gdynia i naszej uczelni - Akademii Morskiej - mówił prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor AMG.

  Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, przekazał komendantowi żaglowca kpt. Ireneuszowi Lewandowskiemu niezwykłą, liczącą 40 mkw. banderę. Nawiązał w ten sposób do wydarzeń sprzed 35 lat, kiedy kobiety ziemi bydgoskiej ofiarowały ozdobną, jedwabną banderę na nowo zbudowany żaglowiec, która do dzisiaj przechowywana jest w salonie "Daru Młodzieży".

  - "Dar Młodzieży" jest cząstką życia wielu studentów AM. Kształtował nasz charakter. Przychodziliśmy tu jako chłopcy, wychodziliśmy jako mężczyźni. Bo morze uczy pokory, współpracy, odpowiedzialności. Te cechy przydają się w całym życiu - mówił podczas uroczystości przekazania bandery R. Bruski, który jest absolwentem gdyńskiej Wyższej Szkoły Morskiej. - Niech służy i sławi imię polskiego marynarza i Polski na całym świecie - podkreślił.

  Bandera jest tak ogromna, że nie zmieściłaby się na rufie. Z racji swoich rozmiarów musiała zawisnąć na rufowej nadbudówce, gdzie - według morskiego ceremoniału - wciągana jest tylko wówczas, gdy statek jest w morzu.

  Rafał Bruski przekazuje banderę kpt. komendantowi żaglowca kpt. Ireneuszowi Lewandowskiemu   Rafał Bruski przekazuje banderę kpt. komendantowi żaglowca kpt. Ireneuszowi Lewandowskiemu ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Podczas uroczystości przemawiali także licznie zgromadzeni goście. Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, przekazał zgromadzonym serdeczne pozdrowienia i podziękowania od Andrzeja Dudy. - Życzę, by następne lata przyniosły tej fregacie co najmniej tyle osiągnięć, ile przyniosło ostatnie 35 lat - mówił.

  Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, odczytała list premier Beaty Szydło, skierowany do uczestników uroczystości. Oprócz życzeń znalazła się w nim niezwykle ważna wiadomość. "Mam zaszczyt ogłosić, że w roku 2018, roku narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, »Dar Młodzieży« wyruszy w rejs dookoła świata organizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Z radością objęłam patronat nad tym wydarzeniem. Nasi żeglarze z udziałem młodych ludzi z innych krajów, którzy będą dołączać w innych portach, udadzą się do Panamy na Światowe Dni Młodzieży, by tam wspólnie modlić się i świętować z ojcem św. i wiernymi ze wszystkich zakątków globu" - napisała B. Szydło.

  - Objęcie patronatem przez panią premier rejsu "Daru Młodzieży" dookoła świata z portem docelowym w Panamie to dla mnie i całej społeczności akademickiej ogromy zaszczyt. Od dłuższego czasu o takim rejsie myśleliśmy i ten rejs planowaliśmy. Naszym marzeniem jest to, aby tam - w Panamie - gościć na pokładzie papieża Franciszka - mówił rektor Zarębski.

  Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę upamiętniającą ostatniego komendanta "Daru Pomorza" i pierwszego komendanta "Daru Młodzieży" - kpt. Tadeusza Olechnowicza. Ceremonii dokonali wspólnie Alicja Olechnowicz, córka kapitana, oraz obecny komendant żaglowca kpt. Lewandowski.

  W uroczystości licznie uczestniczyli goście związani zarówno z "Darem Młodzieży", jak i z gospodarką morską   W uroczystości licznie uczestniczyli goście związani zarówno z "Darem Młodzieży", jak i z gospodarką morską ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Dzisiejsza uroczystość nawiązuje do tego, co robili nasi wielcy poprzednicy. Nie było jeszcze portu, żeglugi ani stoczni, a już wówczas w Tczewie stworzono pierwszą Państwową Szkołę Morską. Ludzie to największy skarb Rzeczypospolitej. Ci wszyscy młodzi ludzie, którzy opuścili szkołę morską, zapisali się pięknymi zgłoskami w historii Polski - mówi kpt. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego. - Byłem uczniem, a później instruktorem na "Darze Pomorza". "Dar Młodzieży" jest niejako dzieckiem tamtego żaglowca. Wykształceni na tych statkach ludzie pracowali u różnych armatorów świata i okazywali się najlepsi - podkreślił kpt. Sulatycki. - Zapowiedź rejsu dookoła świata jest wielką wiadomością. Znowu biało-czerwona będzie sławić nasze państwo na wszystkich morzach i oceanach świata - dodał.

  Obchody 35. rocznicy "Daru Młodzieży" potrwają do 7 lipca. Towarzyszyć im będą wystawy fotograficzne, przegląd filmów dokumentalnych oraz spotkania na Wydziale Nawigacyjnym AMG. Kolekcjonerzy i numizmatycy będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich stoisk. W środę i czwartek w godz. 14-20 będzie można także wejść na pokład żaglowca.

  Szczegółowe informacje o programie wydarzenia na stronie Akademii Morskiej w Gdyni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół