• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Podróż do muzycznych korzeni

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 05.07.2017 23:02

  - Nasz festiwal prowadzi słuchaczy do korzeni historii muzyki, która kształtowała pokolenia Europejczyków. Uczyła wrażliwości na piękno, na obecność Boga i na drugiego człowieka - mówi o. Andrzej Batorski, proboszcz parafii pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze.

  Trwa 12. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u jezuitów". 5 lipca, podczas drugiego koncertu z cyklu, wystąpili Rudolf Innig, światowej klasy niemiecki organista, oraz Adam Bruderek, skrzypek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

  W repertuarze znalazły się m.in. kompozycja Josepha Rheinbergera na skrzypce i organy oraz utwory G.F. Händla, S. Barbera oraz F. Nowowiejskiego.

  Jastrzębiogórski festiwal jest owocem współpracy jezuitów z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz pomorskim Stowarzyszeniem "Musica Sacra".

  - To wydarzenie muzyczne już jest tradycją. Czasem się obawiam, żeby nie wkradła się w nią jakaś rutyna. W 2017 roku prezentujemy 17 bardzo różnorodnych, ciekawych koncertów. Dzisiaj słowem "kultura" często określa się przeróżne wytwory obecne w literaturze, teatrze i w ogóle w sztuce, które nie są godne tego miana. Jestem przekonany, że "Słowo i muzyka u jezuitów" przywraca w tej kwestii właściwe proporcje - mówi o. A. Batorski.

  O. Andrzej Batorski podkreśla, że festiwal daje uczestnikom możliwość spotkania z wysokiej klasy kulturą   O. Andrzej Batorski podkreśla, że festiwal daje uczestnikom możliwość spotkania z wysokiej klasy kulturą ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Festiwal w Jastrzębiej Górze, podobnie jak wiele innych propozycji wakacyjnych tego rodzaju, pozwala się zatrzymać i wyciszyć. Pozwala zostawić wszystkie nowości techniczne, które sprawiają, że nasze życie przestało być normalne. Dzisiaj często zapominamy, jak żyć, tylko żyjemy, jak nam każą. Ten festiwal pozwala nam żyć, jak chcemy - dodaje prowadzący koncerty Konrad Mielnik, dyrektor artystyczny Radia Gdańsk.

  Patronem imprezy jest prof. Krzysztof Penderecki. Honorowym patronatem objęli ją minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa pomorskiego, burmistrz Władysławowa oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

  Koncerty w kościele św. Ignacego Loyoli (ul. Piastowska 14) będą odbywać się do 26 sierpnia w środy i soboty o godz. 20. Wstęp wolny.

  Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół