• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Diamentowy jubileusz

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 14.07.2017 22:00

  W piątek 14 lipca w katedrze oliwskiej odprawiona została uroczysta Msza św. w 60. rocznicę święceń kapłańskich ks. inf. Wiesława Lauera.

  Eucharystii przewodniczył jubilat, a homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński. - Gromadzimy się na tej dziękczynnej modlitwie, w którą wpisana jest wdzięczność za dar kapłaństwa, a także za wszystkich, których Bóg postawił na drodze ks. Wiesława - zwłaszcza za jego rodzinę i najbliższych - rozpoczął kaznodzieja.

  Biskup przypomniał życiorys ks. inf. Lauera. - Jego życiowa wędrówka zaczęła się 83 lata temu w Toruniu. Była pisana trudnymi kartami - wśród nich wczesna śmierć ojca przypadająca na przedwojenne lata, a potem dramatyczny czas wojny, który związany był ze śmiercią mamy - zamordowanej na Pawiaku w 1944 r. Następnie odnajdywanie nowego domu w ochronce prowadzonej przez siostry zakonne. I kiedy mogło się wydawać, że to już koniec przykrych chwil - Niemcy, którzy po Powstaniu Warszawskim pacyfikowali Warszawę - wywlekli zamieszkujących to miejsce podopiecznych i na ich oczach rozstrzelali księdza kapelana, który służył w pokorze - mówił kaznodzieja.

  - To zetknięcie z dramatem zła nie zrodziło chęci odwetu w sercu ks. Lauera, ale usłyszał głos: "Muszę go zastąpić". I dotrzymał temu wewnętrznemu głosowi słowa, gdyż zaczęła się jego droga ku kapłaństwu, którą zwieńczyły święcenia przyjęte w tej właśnie katedrze - wspomina biskup.

  - Następnie była praca duszpasterska w wyznaczonych placówkach, a następnie studia m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Wszystko to pozwoliło mu zdobyć gruntowne wykształcenie, które predestynowało naszego jubilata do podejmowanych zadań - podkreślił bp Zieliński.

  - Ta dzisiejsza uroczystość to również zaproszenie do refleksji nad naszym zaangażowaniem w życie Kościoła. Stajemy za sprawą tego jubileuszu przed szansą odkrycia, czym jest Kościół i wpisująca się w niego posługa kapłańska. Zadajmy sobie również pytanie, czy my, podobnie jak ks. Wiesław, wypełniliśmy zadanie, które wynika z naszego powołania - podkreślił kaznodzieja. 

  - Życzymy łask Bożych i jeszcze wielu dni wypełnionych pogodą ducha, a także siły pozwalającej służyć w pełni swym kapłaństwem - zakończył biskup.  

  List do jubilata wystosował również abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - "60. rocznica święceń kapłańskich to powód do wdzięczności wobec miłosiernego Boga za wszelkie otrzymane w życiu ks. inf. Wiesława Lauera łaski, a także za zasługi wniesione dla archidiecezji gdańskiej. Niech Bóg otacza ks. inf. Wiesława Lauera łaską i troską przez najdłuższe lata. W tym duchu udzielam arcybiskupiego błogosławieństwa" - odczytał ks. prał. dr Janusz Jasiewicz, proboszcz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół