• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Odpowiedzialna i trudna służba

  Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

  dodane 18.07.2017 18:20

  Uroczystości wojewódzkie święta Policji Garnizonu Pomorskiego.

  W gdyńskiej kolegiacie NMP Królowej Polski 18 lipca odprawiona została uroczysta Eucharystia z okazji święta Policji Garnizonu Pomorskiego w 98. rocznicę jej powstania. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński.

  - Kolejne dekady istnienia polskiej Policji otwierały nie tylko radosne karty wolności, ale też i trudne wyzwania. Dzisiaj, z perspektywy czasu, obejmujemy je wdzięczną modlitwą, dziękując, że Pan Bóg zawsze stawiał w tej formacji ludzi do końca oddanych ojczyźnie i narodowi - rozpoczął.

  - Największą ofiarę polscy policjanci zapłacili podczas II wojny światowej. To właśnie oni zostali zesłani na "nieludzką ziemię" i tam oddawali swoje życie, tam byli zabijani za ofiarną służbę ojczyźnie. 10 tys. ofiar ubyło z szeregów gorliwych policjantów - dodał.

  - Dzisiaj myślimy z wdzięcznością o kolejnym etapie historii polskiej Policji, który zapoczątkował rok 1989 - moment politycznego przełomu i upadku komunizmu. To właśnie w tę historię wpisuje się szczególnymi zgłoskami rozpoczynające swą pracę w 1990 roku duszpasterstwo Policji Pomorskiej. Centrum tego duszpasterstwa stała się kaplica policyjna pw. MB Częstochowskiej. Warto dodać, że była to pierwsza kaplica policyjna na terenie koszar w III RP - zaznaczył.

  - To, co dzisiaj cieszy nasze serca - ład społeczny, porządek, poziom cywilizacji, możliwe jest nie tylko dzięki rozwojowi nauki, techniki i samorządności, ale także dzięki nienagannej postawie wielu policjantów, którzy swoją służbą, ale również prywatnym życiem wpisują się w budowanie dobrego oblicza współczesnego świata oraz naszego regionu - zwrócił się do funkcjonariuszy.

  - Pamiętajmy, że to z wiary czerpiemy najwyższego poziomu nakaz, by człowiekowi służyć i go szanować. To właśnie z Boga czerpiemy źródło siły do kształtowania właściwych postaw - podsumował bp Zieliński.

  Głos zabrał także ks. dr Bogusław Głodowski, kapelan Pomorskiej Policji w Gdańsku. - Praca policjanta jest dziś szczególnie trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna, dlatego potrzebna jest im nasza życzliwość i modlitwa. Wyrażajmy wdzięczność wszystkim policjantom za ich poświęcenie oraz ich rodzinom, które dzielą niebezpieczeństwo, czekając z niepokojem na ich powroty z pracy - zaapelował. 

  W uroczystości uczestniczyli m.in. gen. Andrzej Szymczyk, I zastępca komendanta głównego Policji, insp. Jarosław Rzymowski, komendant wojewódzki Policji w Gdańsku, parlamentarzyści, samorządowcy, setki policjantów z terenu całego Pomorza wraz z rodzinami, emeryci policjanci oraz członkowie Rodziny Katyńskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół