• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • O miłość trzeba dbać

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 06.08.2017 18:50

  - Miłość nadaje ogromną wartość wszystkim przymiotom, którymi odznaczają się mąż i żona. Można powiedzieć, że bez miłości wszystko to nic - mówił w katedrze oliwskiej bp Wiesław Szlachetka.

  Po raz pierwszy w historii spotkanie stowarzyszenia "Wesele wesel" zrzeszającego małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe, odbyło się w północnej części Polski. To 23. edycja tego wydarzenia. Uczestniczyło w nim ponad 30 par małżeńskich z całego kraju.

  W programie znalazły się liczne wykłady, odczyty i konferencje oraz warsztaty dla małżonków i ich dzieci. Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie Trójmiasta. Kulminacyjnym punktem spotkania była Msza św. którą wraz z ks. Władysławem Zęzlem, znanym duszpasterzem środowisk trzeźwościowych i kapelanem Związku Podhalan odprawił bp Wiesław Szlachetka.

  W homilii bp Wiesław wskazał drogi prowadzące do umocnienia więzi w małżeństwie. Wymienił wśród nich m.in. wzajemny dialog małżonków.

  - O miłość trzeba dbać. A dbać o miłość to przede wszystkim rozmawiać ze sobą. Małżeństwo jest bowiem wspólnotą dialogu - podkreślał hierarcha.

  Biskup z humorem stwierdził, że wiele małżeństw próbuje w swoim wspólnym życiu stosować regułę głoszących nauki zakonów kaznodziejskich lub klauzurowych, w których panuje całkowite milczenie. - Tymczasem wspólnota osób odznacza się tym, że ze sobą rozmawia w taki sposób, by budować miłość - stwierdził. - Bardzo ważnym wyrazem troski o miłość jest wspólna modlitwa, a zwłaszcza udział w Eucharystii i przyjmowanie Komunii św. Jest to bowiem zjednoczenie z Bogiem. Wówczas to Bóg sam buduje miłość - mówił bp Wiesław.

  Wśród innych, istotnych elementów jednoczących małżeństwo kaznodzieja wskazał na wartość noszenia obrączki, która jest "duchową tarczą przed pokusami złego ducha" oraz celebrowanie świąt kościelnych i uroczystości rodzinnych, szczególnie najważniejszego święta małżeństwa - rocznicy ślubu.

  - Powierzam was Bożej opiece, żeby sam Pan Bóg w was miłość budował, umacniał, rozszerzał. Abyście mieli radość z miłości, która przecież jest z Boga - powiedział na zakończenie bp Wiesław Szlachetka.

  - Słowo Boże nakłania nas do powrotu do pierwotnej miłości. Wybieracie siebie nawzajem co roku. Dziękujemy Panu Bogu za łaskę udzieloną jubilatom w ciągu ich życia i prosimy Ducha św. aby umocnił waszą miłość i dawał wam nieustannie łaskę wytrwania - zwracał się do zgromadzonych ks. Władysław Zęzel.

  Podczas Eucharystii nastąpiło także odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

  - Dziękujemy za to słowo umacniające nasze małżeństwa. Za to przypomnienie, że małżeńska miłość ma być budowana najpierw na Bogu i relacji z Nim. Musimy sobie to uświadamiać, niezależnie od tego ile lat dzieli nas od momentu naszego ślubu, ponieważ kiedy psuje się relacja z Bogiem, psują się także relacje pomiędzy małżonkami - mówił na zakończenie Józef Gacek, prezes stowarzyszenia "Wesele wesel". Wraz ze swoją żoną Małgorzatą przeżywali podczas uroczystości 36 rocznicę małżeństwa.

  - Spotkanie zorganizowaliśmy wraz z Civitas Christiana i Domowym Kościołem archidiecezji gdańskiej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za patronat honorowy, jaki nad wydarzeniem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Ogromną wdzięczność pragnę wyrazić wójtowi Trąbek Wielkich i pani dyrektor tamtejszego gimnazjum, którzy goszczą uczestników spotkania - podkreślał Mirosław Puk, główny organizator imprezy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół