• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Chcą i biorą udział w życiu Kościoła

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 28.08.2017 23:26

  Profesjonalna oprawa muzyczna, autorskie teksty i życzliwa publiczność - to charakterystyczne cechy Metropolitalnego Festiwalu Piosenki Religijnej, który w Jastarni zagościł już 18. raz.

  Finał Metropolitalnego Festiwalu Piosenki Religijnej skupia, jak zawsze, wczasowiczów, młodzież i mieszkańców Jastarni. W tym roku przegląd i wykonywane piosenki poświęcone były Matce Bożej Fatimskiej i  św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu.

  Festiwal został przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwszy zakładał nagranie na płytach CD lub DVD piosenek religijnych w dwóch lub więcej kategoriach. Uczestnicy do wyboru mieli: pieśni liturgiczne, estradowe, pieśni w języku kaszubskim lub w języku z regionu, z którego pochodzi zespół, oraz pieśni maryjne. Nagrania oceniało jury w składzie: prof. Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, ks. inf. Stanisław Zięba, wykładowca muzyki kościelnej w GSD, oraz prof. Alina Kowalska-Pińczak, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dokonali oni wstępnej selekcji nadesłanych zgłoszeń.

  - W festiwalu bierze udział wspaniała młodzież, która poświęca swój wolny czas na wspólne muzykowanie. W repertuarze znajdziemy przepiękne utwory sakralne, a także liturgiczne. Jest to bardzo istotny element pod względem wspólnotowym, gdyż pokazuje, że nasi uczestnicy chcą i biorą udział w życiu Kościoła - mówi prof. Perucki.

  Ci, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, zostali zaproszeni do Jastarni, gdzie koncert finałowy poprzedziła Msza św. Eucharystii przewodził i homilię wygłosił ks. inf. Zięba. - Chrystus patrzy na nasze chrześcijańskie życie. Pamiętajmy, że bez Boga nie ma szczęścia w człowieku, bo jesteśmy stworzeni na Jego podobieństwo. Niech Bóg będzie dla nas fundamentem, na którym będziemy budować naszą codzienność - mówił kaznodzieja.

  Jury w ocenie skupiało się m.in. na doborze repertuaru, adaptacji utworów do własnego instrumentarium oraz wyrazie artystycznym. Ważne były także intonacja, emisja głosu z dykcją oraz autorski wkład w kompozycje, czyli w przedstawiane piosenki i muzykę.

  Główną nagrodę pieniężną oraz statuetkę Magnificat za liturgiczną piosenkę religijną otrzymał zespół Agape z Żukowa. - Próby zajmują naprawdę sporo czasu, a wielu z nas ma go coraz mniej ze względu na rodziny. Dlatego tym bardziej jest nam miło, że zostaliśmy w taki sposób docenieni i uhonorowani - mówi Monika Dejk-Ćwikła z zespołu.

  Honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Gminy Jastarnia i Rozwoju Turystyki "Półwysep".

  - Festiwal daje możliwość posłuchania świetnie wykonanych utworów religijnych. Kameralna atmosfera i piękna oprawa wizualna to coś, co wyróżnia to wydarzenie i sprawia, że koncert finałowy zawsze cieszy się zainteresowaniem mieszkańców i turystów - podkreśla Piotr Lisakowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Gminy Jastarnia i Rozwoju Turystki "Półwysep".

  Więcej o Metropolitalnym Festiwalu Piosenki Religijnej w 36. numerze "Gościa Gdańskiego" na 3 września.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół