• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Odrodzeni po dwóch wiekach

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 08.09.2017 23:55

  - To wydarzenie historyczne, bo właśnie odradza się męska gałąź Zakonu Ducha Świętego, który w Polsce przez 800 lat w Krakowie, Sandomierzu i innych miastach świadczył miłosierdzie ubogim, chorym i potrzebującym - mówi o. Wiesław Wiśniewski TDŚ.

  - Od 200 tal tego zakonu w Polsce nie było. Przetrwała tylko gałąź żeńska. Od dzisiaj są także i bracia - dodaje kapłan.

  Pięciu członków odradzającej się męskiej gałęzi Zakonu Ducha Świętego w matemblewskim sanktuarium złożyło 8 września śluby wieczyste. Jest wśród nich czterech młodych alumnów, którzy już w sobotę 9 września przyjmą święcenia diakonatu oraz były kapłan diecezji gdańskiej - o. Wiesław Wiśniewski. O. Wiesław przez lata był proboszczem parafii w Matemblewie.

  Zakonnicy swe śluby składali na ręce abp. Sławoja Leszka Głódzia, którego podczas uroczystości reprezentował bp Wiesław Szlachetka.

  - Chrystus mówi: "Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem". Powołanie do życia zakonnego jest tajemnicą. Chrystus wybiera kogo chce, kiedy chce i gdzie chce. Wybiera tych, których potrzebuje. Skoro wybrał was, to znaczy, że jesteście Mu potrzebni - mówił w homilii bp Wiesław Szlachetka.

  - Powołanie do życia konsekrowanego jest darem darmo danym z którego wynikają konsekwencje. Są nimi określone zadania w Kościele. Zapoznaliście je bardzo dokładnie w ramach waszej formacji - stwierdził. - To Stwórca i Zbawca jest prawdziwym Bogiem. Jest pełnią dobra. A przede wszystkim jest On jest miłością. My z naszej strony nie potrafimy niczego dodać Mu do Jego chwały - zaznaczał hierarcha.

  - Niech Duch Święty was prowadzi, niech przez wasze konsekrowane życie przybliża się do na Boże Królestwo, jego dobroć i radość. Bądźcie świadkami, że Bóg jest miłością - mówił do zakonników. - Maryjo, miej w opiece tych naszych braci, czuwaj nad nimi, bądź dla nich wzorem wiary i świętości - modlił się na zakończenie homilii bp Wiesław Szlachetka.

  - Stolica apostolska pozwoliła nam na przyjęcie charyzmatu, duchowości i nawiązania do zakonu Ducha Świętego 31 lat temu. Tyle właśnie czasu przygotowywaliśmy się do dzisiejszego wydarzenia - przypomniał o. Wiesław Wiśniewski.

  Próby odnowy męskiej gałęzi Zakonu Ducha Świętego podejmowane były w historii kilkukrotnie. Ostatnią taką próbę podjął zmarły w 1998 roku ks. kan. Kazimierz Krucz. Jeszcze przed II wojną światową zebrał on wokół siebie kilku młodzieńców, którzy podzielali jego pragnienie. Brak święceń kapłańskich uniemożliwił jednak wówczas stworzenie wspólnoty zakonnej. Do tej idei powrócił po latach, gdy był już kapłanem w archidiecezji gdańskiej.

  15 sierpnia 2012 roku metropolita gdański abp Sławoj Głódź, odpowiadając na prośbę Towarzystwa, erygował za zgodą kard. Stanisława Dziwisza Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Ducha Świętego pod wezwaniem Świętego Krzyża w Krakowie. Zatwierdził również regulamin i zasady studiów oraz mianował pierwszego rektora seminarium w osobie ks. Wiesława Wiśniewskiego. Obecnie wspólnota liczy 12 zakonników.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół