• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Pożegnanie ks. Daniela Dąbrowskiego

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 23.09.2017 21:25

  W kościele parafialnym pw. św. Józefa w Gdyni-Leszczynkach zgromadziły się setki osób - rodzina, przyjaciele, a także parafianie, którzy przyszli pożegnać zmarłego 19 września kapłana.

  Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Głódź, a wraz z nim także biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński oraz kilkudziesięciu kapłanów.

  - Spotykamy się tu, aby pożegnać ks. Daniela. Chciejmy, jednocześnie podziękować za jego służbę Kościołowi i bliźnim. Obejmijmy naszą modlitwą rodziców, przyjaciół, najbliższych i prosimy, aby Pan otarł z ich oczu łzy - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

  Homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński. - Każdy pogrzeb to okazja do pochylenia się nad życiem odchodzącego do wieczności. To również szczególne przesłanie skierowane do nas, aby odkrywać wciąż na nowo dar życia danego nam przez Boga - mówił kaznodzieja.

  - Ks. Daniel cechował się otwartością na drugiego człowieka. Był bardzo lubiany przez dzieci, sprawując dla nich coniedzielną Eucharystię. Okazywał także wiele wrażliwości chorym, którym z oddaniem posługiwał. Sam natomiast, doświadczony w ostatnich dniach cierpieniem, do końca zachował pogodę ducha i żył nadzieją - kontynuował biskup.

  - Miał nieprzeciętne poczucie humoru, a jego miarą były inteligentne - sypane jak z rękawa - dowcipy. Niby "luzak", ale poproszony przez jednego z diakonów naszego seminarium o prymicyjne kazanie, zaczął je pisać na kilka miesięcy przed święceniami - mówił bp Zieliński..

  - Spójrzmy przez pryzmat śmierci ks. Daniela jeszcze głębiej w życie i odkryjmy jego wartość. Spójrzmy z nadzieją ku wieczności, by nie tylko kurczowo trzymać się ziemi. Bo jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem wierzymy, że razem z Nim żyć też będziemy. Wiemy bowiem, że Jezus powstawszy z martwych, więcej nie umiera, a śmierć nad Nim nie ma już władzy - zakończył kaznodzieja.

  Uroczystości pogrzebowe obyły się bezpośrednio po Mszy św. na cmentarzu parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni-Leszczynkach.


  Ks. Daniel Dąbrowski urodził się 1 maja 1968 roku w Szczytnie. W roku 1977 rodzina Dąbrowskich przeprowadziła się do Gdyni. Daniel Dąbrowski uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego przy Niższym Seminarium Duchownym Księży Zmartwychwstańców w Poznaniu. Egzamin dojrzałości zdał w 1989 r. i w tym samym roku wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego.

  Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1995 r. z rąk abp Tadeusza Gocłowskiego w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po święceniach pracował, jako wikariusz w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gdyni (1995-1995), w parafii pw. św. Michała Archanioła w Starzynie (1996-1997), w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku (1997-1998), w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku-Suchaninie (1998-2001), w parafii pw. św. Bernarda w Sopocie (2001-2004), w parafii pw. św. Karola Boromeusza w Gdyni-Fikakowie (2004-2009), w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku-Nowym Porcie (2009-2010), w parafii pw. św. Michała Archanioła w Sopocie (2010-2013), w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w  Gdańsku-Chełmie (2013-2016). Następnie pomagał duszpastersko w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance (2016) oraz w parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza w Rumi-Zagórzu (2016-2017).

  Ks. Daniel Dąbrowski zmarł 19 września 2017 r. w godzinach wieczornych w Szpitalu Miejskim w Gdyni, w 50 roku życia i w 23 roku kapłaństwa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół