• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Ostateczną prawdą jest Chrystus

  Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

  dodane 02.10.2017 15:00

  Abp Głódź przewodniczył uroczystej Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki.

  W archikatedrze oliwskiej 2 października odprawiona została uroczysta Msza św. inaugurująca nowy rok akademicki. Eucharystii, w której uczestniczyli przedstawiciele władz pomorskich uczelni wyższych, wykładowcy akademiccy oraz studenci, przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

  - Proszę przyjąć serdeczne życzenia dla wszystkich uczelni na rozpoczynający się rok akademicki. Niech nie brakuje radości i sukcesów w pracy dydaktycznej oraz satysfakcji z prowadzonych badań naukowych - rozpoczął metropolita gdański.

  Homilię wygłosił bp Ryszard Kasyna z diecezji pelplińskiej. - Istnieje wielowiekowe powiązanie dwóch instytucji - uniwersytetu i Kościoła. Powiązanie ścisłe, zwłaszcza u początków, kiedy to wydziały teologiczne często inicjowały powstawanie szkół uniwersyteckich - podkreślił na wstępie.

  - Studia wasze są jakimś wielkim, pracowitym, wielopostaciowym krzątaniem się wokół prawdy. Niezależnie od dzisiejszych spojrzeń, myśli, nurtów prawda ma wiele postaci i wcieleń cząstkowych, ale ostatecznie jest jedna i niepodzielna. I w tej jednej, ostatecznej, najgłębszej i równocześnie najwyższej Prawdzie spotykają się wszystkie prawdy cząstkowe. Zwłaszcza te prawdy, wokół których wy, w waszych studiach, badaniach naukowych pracowicie się krzątacie - mówił bp Kasyna do uczestników Mszy św.

  - Tą ostateczną Prawdą jest Ten, który przyszedł na świat jako obraz niewidzialnego Boga. Jezus Chrystus. "Ja jestem prawdą" - powiedział. Wasze poznawanie prawd znanych i odkrywane prawd nieznanych może być pasjonującym przeżyciem. Ale przede wszystkim jest szczytnym powołaniem, obowiązkiem, zadaniem człowieka. Powołaniem na wskroś religijnym - dodał. - Te wszystkie rzetelne prace wokół prawdy są właściwie niezliczonymi spotkaniami z Bogiem. Spotkaniami z Bogiem w Jego dziełach - zaznaczył bp Kasyna.

  - Niestety, często zapomina się o jednej, odwiecznej Prawdzie. Uważa się, że każdy ma swoją, własną, subiektywną prawdę, która jest najważniejsza i jedyna. Dlatego jako chrześcijanie, ludzie idący po wiedzę, mamy zadanie, aby nieustannie przekazywać kolejnym pokoleniom tę mądrość płynącą z Ewangelii o jednej prawdzie w wielocząstkowych objawieniach - zakończył.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół