• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • W duchu Eugeniusza Kwiatkowskiego

  Agnieszka Lesiecka

  dodane 07.10.2017 23:45

  - Podniesienie Polski na wyżyny wiedzy technicznej, inżynierskiej, a w ślad za tym wysokomarżowego biznesu i przedsiębiorczości zaczyna się i kończy nad morzem - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas Konwentu Morskiego w Gdyni.

  W dalszej części Konwentu odczytano listy od premiera Jarosława Kaczyńskiego, marszałka senatu Stanisława Karczewskiego i szefowej rady ministrów Beaty Szydło. Minister Błaszczak w czasie swojego wystąpienia podkreślił, że gospodarka morska jest priorytetem rządu PiS, który dąży do jej odbudowania. - Bardzo zależy nam, by Polska korzystała z potencjału, jakim jest dostęp do morza - powiedział.

  Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że aby przywrócić naszą faktyczną obecność na morzach świata również pod polską banderą potrzebujemy trzech wymiarów: ducha i woli zmiany stworzenia na powrót wielkiego przemysłu morskiego i stoczniowego, dobrej organizacji i współpracy. - Mając cztery razy dłuższą granicę morską niż II RP, mamy przemysł morski szeroko rozumiany w cztery razy gorszym stanie. I to jest wstyd i świadczy o III RP nie najlepiej - mówił odnosząc się do ośmioletnich rządów swoich poprzedników.

  - Mamy dzisiaj wielkie zadanie i obowiązek, żeby wykorzystać tę najdłuższą w naszej historii linię brzegową dla rozwoju gospodarczego i dobra przyszłości - podkreślił. Dodał też, że obecny rząd dąży do unowocześnienia przemysłu morskiego, który stanie się wielkim kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski oraz do odbudowy siły polskiej bandery.

  Minister Gróbarczyk na początku swojego wystąpienia opowiedział o planach ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Przed nami rewitalizacja całej floty bałtyckiej, rewitalizacja floty PŻM-owskiej, powrót do Polskich Linii Oceanicznych - wyliczał. - Mamy lukę pokoleniową w zakresie żeglugi śródlądowej i w przemyśle stoczniowym. To wszystko trzeba odbudować przez polską edukację i szkolnictwo morskie. Te nasze uczelnie są niezwykle potrzebne - podkreślał.

  Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przyznał, że od 90. roku nie miał okazji usłyszeć deklaracji rządu Rzeczypospolitej wyrażonej przez jego premiera i ministrów, która w sposób tak kompleksowy i szeroki dostrzegałaby wyzwania i problemy, które stoją przed gospodarką morską. - My, żyjący tu nad morzem, przez ostatnie 27 lat wielokrotnie próbowaliśmy krzyczeć, mówić, przekonywać i tłumaczyć, jak ważne z punktu widzenia nie tylko regionu, ale całego państwa i jego interesu narodowego, jest właściwe rozumienie zagadnień gospodarki morskiej - mówił.

  - Wszystkie elementy związane z gospodarką morską są spójne gdy rozumiane są kompleksowo, mogą przynosić korzyści i dają szansę na to, że mogą przynieść oczekiwane przez Polaków rozwiązania. Jestem przekonany, że jeżeli panu premierowi i panom ministrom starczy determinacji, by swój program realizować, to mogę śmiało powiedzieć, że tutaj dzisiaj w Gdyni w tej sali Akademii Morskiej powrócił duch Eugeniusza Kwiatkowskiego - zakończył.

  Po wystąpieniach gości odbyło się uroczyste przekazanie materiałów opracowanych na temat polskiej bandery wicepremierowi Morawieckiemu. Później członkowie Konwentu głosowali nad poparciem wniosku budowy odcinka drogi ekspresowej Koszalin – Gdynia. Konwent zakończyła dyskusja na temat rybołówstwa, żeglugi śródlądowej i szkolnictwa morskiego.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół