• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Ku trzeźwości wszystkich

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 21.10.2017 23:20

  - Każdy uratowany człowiek powracający na drogę trzeźwości to ogromny znak, który nadaje sens wyrzeczeniom ponoszonym przez członków i sympatyków ruchów trzeźwościowych - mówił bp Zbigniew Zieliński.

  Od Mszy św. rozpoczęły się 21 października obrady Pierwszego Archidiecezjalnego Kongresu Trzeźwości. Na wspólnej modlitwie w katedrze oliwskiej zgromadzili się przedstawiciele kościelnych ruchów trzeżwościowych, grup samopomocowych, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, terapeutów, psychologów oraz kuratorów społecznych. Środowisko parlamentarzystów reprezentowała Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca parlamentarnego zespołu rozwiązywania problemów alkoholowych.

  Wraz z bp. Zbigniewem Zielińskim Eucharystię koncelebrowali: ks. prał. Bogusław Głodowski, diecezjalny duszpasterz osób uzależnionych, ks. Karol Wnuk, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, ks. prał. Wiesław Kondratowicz, członek zespołu ds. apostolstwa trzeźwości przy KEP, ks. Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD oraz ks. Dawid Szabowski.

  - Ponad 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie, bądź szkodliwe. Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej, co stanowi zagrożenie dla bytu narodowego. W samym Gdańsku 30 tys. dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym - mówił na wstępie ks. prał. Bogusław Głodowski.

  - Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej i mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość wszystkich rodaków. Konieczna jest więc gorąca modlitwa całego narodu, a także przemiana świadomości społecznej, zmiana postaw rządzących i samorządowców. Potrzebne są zmiany w prawie dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, całkowitego zakazu jego promocji i reklamy oraz ograniczenia jego ekonomicznej dostępności - podkreślał duszpasterz.

  - Nasza ojczyzna boryka się z problemem alkoholowym na różnych płaszczyznach - mówił w homilii bp Zbigniew Zieliński. Hierarcha zaznaczał, że dlatego odbywający się w archidiecezji kongres jest niezwykle ważną inicjatywą, która ma przyczynić się do "jeszcze skuteczniejszego działania wobec powtarzanych z determinacją kłamstw oraz zwykłej ignorancji". - Kongres to wydarzenie elitarne, które skupia ludzi odpowiedzialnych za ochronę przed alkoholem oraz stanowienie prawa, ale także to ziarno, które staje się zaczynem przekładającym się na ofiarną posługę w naszych środowiskach - podkreślał hierarcha.

  - Obok wsparcia i podejmowanej terapii oraz wielu innych działań, ogromne znaczenie ma niesienie dobra tym, którzy doświadczają upadków - mówił bp Zieliński   - Obok wsparcia i podejmowanej terapii oraz wielu innych działań, ogromne znaczenie ma niesienie dobra tym, którzy doświadczają upadków - mówił bp Zieliński ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Bp Zieliński podkreślał, że przytoczone na początku Mszy św. dane wyrażają ogrom osobistych doświadczeń uzależnionych i ich rodzin. - Potrzeba, abyśmy doświadczyli wstrząsu, który pomógłby nam zrozumieć ogrom nieszczęścia i ludzkiej biedy, która wiąże się z wszechobecnością alkoholu - mówił. Wskazał także, że drogą do wolności uzależnionych jest podejmowana przez innych ofiara dobrowolnej abstynencji.

  Wszystkie sprawy poruszane na kongresie oraz trzeźwość narodu - za przykładem Prymasa Tysiąclecia - bp Zieliński powierzył Matce Najświętszej.

  Uczestnicy Eucharystii modlili się także w intencji zmarłego niedawno Eugeniusza Leszczyńskiego, jednego ze świeckich liderów katolickich ruchów trzeźwościowych w archidiecezji gdańskiej oraz ks. inf. Stanisława Bogdanowicza, który wczoraj odszedł do wieczności.

  Sesja wykładowa kongresu odbyła się w pobliskiej auli Jana Pawła II. Wśród tematów prelekcji znalazło się m.in. miejsce dla nakreślenia szerokiego kontekstu biblijnego wezwania do trzeźwości. Wykład zatytułowany: "Wino w Piśmie świętym? Dlaczego trzeźwość, abstynencja, a co z nietrzeźwością?" przedstawił ks. Dawid Szabowski. Fenomen pomorskich bractw trzeźwościowych na przełomie XIX i XX wieku omówił ks. Bogusław Głodowski.

  Oprócz treści biblijnych i historycznych prelegenci podjęli także opracowane na podstawie aktualnych badań naukowych tematy z zakresu socjologii, statystyki i psychologii.

  Spotkanie zakończyła debata panelowa nt. roli państwa, samorządu, organizacji i wspólnot w działaniach profilaktycznych i promowaniu abstynencji oraz trzeźwości, a także potrzeby przemiany świadomości społecznej i zmiany postaw rządzących i samorządowców.

  Zorganizowany pod patronatem abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego oraz Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego Archidiecezjalny Kongres Trzeźwości odbył się pod hasłem "Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Nawiązywał do treści Kongresu Narodowego, który we wrześniu tego roku odbył się w Warszawie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół