• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Złodziej ludzkich szczątków zatrzymany

  jah

  dodane 08.11.2017 10:30

  Przez 4 lata kradł ludzkie zwłoki z pomorskich cmentarzy. Policja zatrzymała 54-letniego mężczyznę. AKTUALIZACJA.

  Nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku, potwierdziła nam zatrzymanie 54-letniego mężczyzny, który miał dewastować groby i kraść ludzkie zwłoki z nekropolii na terenie Pomorza.

  W komendzie wojewódzkiej powołana została specjalna grupa, której zadaniem było wykrycie sprawcy kradzieży. Policjanci nie ujawniają na razie szczegółów operacji, którą przygotowywali od kilku miesięcy. - Na tym etapie tyle mogę powiedzieć oficjalnie. Na bardziej szczegółowe informacje trzeba będzie poczekać - zaznacza J. Kowalik-Kosińska.

  Kradzieże miały miejsce w ciągu ostatnich 4 lat na cmentarzach w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, a także ostatnio w Pierwoszynie koło Pucka. Wówczas z rodzinnego grobowca zginęły szczątki kobiety pochowanej w 2005 roku, która w chwili śmierci miała 67 lat. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

  54-latek działał sam. Pod osłoną nocy rozbijał grobowce, otwierał trumny i kradł ludzkie szczątki.

  AKTUALIZACJA:

  54-letni mężczyzna nie był wcześniej notowany. Zdaniem policji, prowadził normalne życie. Nie miał żony i dzieci. Został ujęty 6 listopada ok. godz. 13 w lesie przy cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku, w pobliżu którego mieszkał. Został złapany na gorącym uczynku, gdy chował przedmioty ukradzione z grobów. Dodatkowo w jego mieszkaniu znaleziono białą broń i rzeczy zmarłych.

  Jakimi motywami kierował się złodziej zwłok? Śledczy wykluczyli motyw rabunkowy, ponieważ w grobach, które profanował 54-latek, były pozostawione drogocenne rzeczy, z którymi byli pochowani zmarli. Wcześniejsze spekulacje, według których złodziej miał sprzedawać ludzkie szczątki studentom medycyny, także zostały odrzucone. Policja wykluczyła również motywy nekrofilskie i satanistyczne.

  Funkcjonariusze zaznaczają, że sprawca działał według własnego klucza, który był logiczny tylko dla niego. Motyw działania był osobisty.

  Podejrzany ma zostać poddany badaniom psychiatrycznym. Śledczy mają skierować do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie 54-latka.

  Mężczyźnie postawiono zarzut profanacji miejsca pochówku. Grozi mu 8 lat więzienia. Policja podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i najpewniej pojawią się kolejne zarzuty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół