• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wolontariusze to ludzie czynu

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 06.12.2017 23:00

  - Chciałbym bardzo wam podziękować za dobre serce, które ofiarujecie bliźnim. Cieszę się również, że w działania Caritas zaangażowanych jest tylu młodych ludzi - mówi abp Sławoj Leszek Głódź.

  W środę 6 grudnia odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariatu w Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Uroczysta gala miała miejsce w auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie, którą wypełniło kilkuset członków szkolnych i parafialnych zespołów Caritas.

  W spotkaniu wziął również udział abp Sławoj Leszek Głódź. Przybył także bp Wiesław Szlachetka, który jest przewodniczącym Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski.

  - Caritas jest instytucją bardzo potrzebną w naszym kraju, bo zaangażowani w jej działania ludzie wypełniają ewangeliczne polecenie realizowania uczynków miłosierdzia na różnych życiowych polach - podkreśla bp W. Szlachetka.

  - Dzisiejsze spotkanie jest okazją do podziękowania wszystkim, którzy są zaangażowani w bardzo różnorodne przedsięwzięcia Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Gala to również możliwość wyróżnienia tych wolontariuszy, bądź całych zespołów, które odznaczyły się szczególnym zaangażowaniem na rzecz osób potrzebujących czy włączyły się w akcje, które w tym roku wdrażaliśmy - mówi ks. Janusz Steć, dyraktor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

  Łucja w wolontariat zaangażowała się, będąc na studiach. - Stwierdziłam, że fajnie byłoby nie marnować wolnego czasu na głupoty, tylko zrobić coś pożytecznego - mówi studentka. Tym sposobem dziewczyna zaczęła pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji.

  Edytę wolontariat wciągnął jeszcze w gimnazjum. - Będąc w SKC, angażowałam się w różne akcje. Niestety, w mojej nowej szkole nie ma takiego koła, dlatego postanowiłam, że zaangażuję się w działania centrum wolontariatu na Jesionowej - mówi. Dlaczego jest wolontariuszem? - Bo to bardzo buduje, kiedy można komuś pomóc - tak od serca - nie dla pieniędzy, ale satysfakcji, że mogłam w jakiś sposób pozytywnie wpłynąć na życie drugiego człowieka - wyjaśnia.

  Patrycja ma na swoim koncie pięcioletnią przygodę z wolontariatem, która zaczęła się jeszcze w podstawówce. - Zawsze bardzo chciałam pomagać innym, dlatego jak tylko zaczęło w mojej szkole działać SKC to się w nie zaangażowałam. Najbardziej w wolontariacie lubię to, że każdy może się w niego włączyć. Wystarczy przyjść i zacząć działać - mówi.

  W czasie gali metropolita gdański wręczył nagrody "Samarytanin Roku 2017".

  Statuetki, w czterech kategoriach, przypadły w udziale:

  • Parafialnemu Zespołowi Caritas w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku;
  • Szkolnemu Kołu Caritas w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni;
  • Barbarze Smulnik z placówki Caritas Archidiecezji Gdańskiej;
  • Patrycji Paśnikowskiej i Maksymilianowi Prusikowi z Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

  W trakcie uroczystości wręczono także akty powołaniowe dla Parafialnych Zespołów Caritas oraz nowych Szkolnych Kół Caritas.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół