• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Tradycja, która ocaliła polskość

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 07.01.2018 23:27

  W wypełnionej po brzegi katedrze oliwskiej odbył się niecodzienny koncert kolęd w wykonaniu rodziny Pospieszalskich. Na scenie wystąpili przedstawiciele kilku pokoleń tej muzykującej, znanej ze swego przywiązania do Kościoła i narodowej tradycji familii.

  Zgromadzeni w osiemsetletnich murach katedry uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać niezwykłych, nowoczesnych aranżacji kolęd i pastorałek, okraszonych barwną narracją najbardziej rozpoznawalnego przedstawiciela muzykującej rodziny - dziennikarza Jan Pospieszalskiego.

  Wprawne ucho w znanych utworach bożonarodzeniowych mogło odnaleźć elementy muzyki etnicznej z Bliskiego Wschodu, a także z innych zakątków świata. W niebanalnych, wykonywanych żywiołowo i z ogromną wirtuozerią kompozycjach, pobrzmiewały niekiedy wręcz tematy jazzowe.

  Co ważne, kolędy wykonywane w zaskakujących czasem interpretacjach, nie zatraciły swojego polskiego charakteru, a nowatorskie rozwiązania muzyczne służyły podkreśleniu ich tradycyjnego brzmienia.

  - Kolędy od wieków towarzyszyły narodowi polskiemu. To swoisty fenomen. Żadna inna kultura nie wytworzyła tak wielkiego bogactwa śpiewów bożonarodzeniowych. Ani Francuzi, ani Włosi, ani katolicy w innych krajach nie stworzyli takiej liczby kolęd, pastorałek i kantyczek, jak Polacy - mówił J. Pospieszalski.

  - Ponieważ otwieramy 2018 rok, rok jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości, dobrze przypomnieć, że to właśnie polskie rodziny i narodowa, domowa tradycja przeniosły przez czas niewoli ducha polskości i pozwoliły nam później zintegrować się w jedno niepodległe państwo - zaznaczył dziennikarz.

  Przedstawiając kolejnych występujących na scenie członków rodziny, J. Pospieszalski stwierdził, że prawdziwie wielkie talenty muzyczne potrafią objawić się dopiero u piątego lub szóstego dziecka. - Nie bójcie się wielodzietności - zachęcał J. Pospieszalski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół