• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Bądźcie aniołami pokoju i dobra

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 13.01.2018 17:02

  W auli św. Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie 13 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe katechetów archidiecezji gdańskiej z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem.

  W spotkaniu zorganizowanym przez wydział katechetyczny gdańskiej kurii wzięli udział przedstawiciele kuratorium i władz oświatowych.

  - W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzeba więc wydobyć i przybliżyć uczniom bohaterów narodowych, świętych, a także ludzi znanych w małej ojczyźnie. To jest ogromne zadanie, o którego realizację was proszę - zwrócił się do katechetów metropolita.

  W spotkaniu uczestniczyła Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty. - Praca nauczyciela jest niezwykle ważna, gdyż naszym podstawowym celem jest przygotowanie młodego człowieka do dorosłego życia - mówiła kurator.

  - Dlatego istotnym aspektem jest jakość kształcenia. Potrzebujemy dobrej, nowoczesnej edukacji. W tym nowym roku będziemy starali się skupić na tym, co najważniejsze, czyli na wsparciu i wychowaniu przy udziale rodziców. Będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, jak poradzić sobie z otaczającym nas cyberświatem - podkreśliła M. Kończyk.

  Głos zabrał także Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

  - Polskiej szkole potrzebne jest oparcie na wartościach i wzmocnienie wychowawczej roli, refleksji na temat osobowości i duchowości młodych ludzi, świata wartości oraz znaczenia rodziny - tłumaczył przewodniczący.

  - Proces kształcenia i wyniki są ważne, ale równie istotne są działania formacyjne - budujące osobowość, tożsamość, wrażliwość i mądry patriotyzm młodego człowieka. W tym dziele wielką rolę odgrywać powinien także Kościół - wiara i religia, a co za tym idzie - również katecheci - dodał W. Książek.

  Za pracę podziękował katechetom ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor wydziału katechetycznego gdańskiej kurii. - Pamiętajcie, że jesteście tymi, którzy niosą Chrystusa do uczniów. Chciałem wam podziękować za to pierwsze półrocze - za waszą pracę, za wkładane w nią serce, wysiłek, a także za zaangażowanie we wprowadzanie dzieci i młodzieży w tajniki wiary - mówił.

  - Życzę wam, abyście w swoich szkołach byli aniołami pokoju i dobra - dodał na zakończenie arcybiskup

  Uroczystość uświetniło misterium bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni. Po przedstawieniu kapłani, siostry i bracia zakonni oraz katecheci świeccy przełamali się opłatkiem z arcybiskupem, biskupami oraz zaproszonymi gośćmi.

  W ciągu tygodnia odbyły się także spotkania opłatkowe Akcji Katolickiej, Semper Fidelis oraz Duszpasterstwa Trzeźwości, którym przewodniczyli biskupi pomocniczy.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół