Nowy numer 20/2018 Archiwum

Rejestracja "małżeństw" homoseksualnych w Polsce niedopuszczalna

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko Prokuratury Krajowej w tej sprawie.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko Prokuratury Krajowej, że niedopuszczalne jest zarejestrowanie w Polsce "małżeństwa" zawartego przez osoby tej samej płci. Zgodnie z polską Konstytucją małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny

NSA oddalił skargę kasacyjną dwóch kobiet, które poza granicami kraju zawarły "związek małżeński" i chciały uznania go w Polsce.

Przypomnijmy, że wcześniej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił przepisania do rejestru stanu cywilnego zagranicznego "aktu małżeństwa" kobiet, a wojewoda pomorski podtrzymał decyzję kierownika USC.

Następnie kobiety zaskarżyły decyzję wojewody pomorskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Ten uznał, że decyzja wydana przez wojewodę jest zgodna z polskim prawem.

W związku ze skargą kasacyjną, złożoną przez kobiety, sprawa skończyła się w NSA, który ostatecznie uwzględnił stanowisko prokuratury.

Prokuratura Krajowa przypomina, że w art. 1 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a przede wszystkim w art. 18 Konstytucji RP w sposób jednoznaczny określono małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

"W sprawie wniosków o rejestrację w księgach stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, zawartego przez osoby tej samej płci, w lutym ubiegłego roku w piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand przypomniał, że niedopuszczalne jest przyjęcie przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez osoby tej samej płci" - informuje Prokuratura Krajowa.

Jednocześnie Zastępca Prokuratora Generalnego w swoich zaleceniach przypomniał wszystkim prokuratorom, że odmawianie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, a zawartego przez osoby tej samej płci, zgodne jest także z orzecznictwem sądów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma