Zapisane na później

Pobieranie listy

Gdyński kościół garnizonowy jest zabytkiem

Kościół pw. MB Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu należący do rzymskokatolickiej parafii wojskowej Marynarki Wojennej RP został oznakowany tabliczką tzw. błękitnej tarczy. Tym samym modernistyczna świątynia została wpisana do rejestru pomorskich zabytków.

Piotr Piotrowski

dodane 21.03.2019 22:00
0

Parafia wojskowa MW RP, Komenda Portu Wojennego w Gdyni oraz miasto Gdynia zorganizowały w czwartek 21 marca ceremonię związaną z decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku i wprowadzeniem świątyni do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr. A-1964. W uroczystości wzięli udział Agnieszka Kowalska, pomorski konserwator zabytków, i Marek Stępa, naczelnik Wydziału Architektury i Ochrony Zabytków UM w Gdyni. Spotkanie poprowadził ks. kmdr Zbigniew Rećko, proboszcz kościoła, a o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dowództwa Marynarki Wojennej.

Kościół garnizonowy Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu ma ogromne znaczenie symboliczne dla międzywojennej historii miasta. To jeden ze świadków odradzającej się Marynarki Wojennej II RP i budowy głównego portu wojennego w Gdyni-Oksywiu. - Obiekt został zbudowany według projektu znanego architekta Mariana Lalewicza z 1932 roku. Budynek reprezentuje najwyższej klasy architekturę modernistyczną. Na uwagę zasługują też elementy wyposażenia świątyni nawiązujące do jej morskiego charakteru. To jedyny tak mocno związany z morską historią Polski kościół - mówi A. Kowalska.

Gdyński kościół garnizonowy jest zabytkiem   Agnieszka Kowalska, pomorski konserwator zabytków, odsłania tzw. błękitną tarczę na budynku świątyni. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Do budowy "marynarskiej" świątyni przystąpiono w 1934 roku. Kościół został oddany do użytku latem 1939 r., dwa tygodnie przed wybuchem wojny. - To świątynia z wielką historią w tle. Nie tylko architektura, ale także osoby z nią związane decydują o całości charakteru naszego kościoła. Modlił się tu wielokrotnie i uczestniczył w Eucharystiach adm. Józef Unrug, przedwojenny dowódca floty. Posługiwał tu ks. Władysław Miegoń, kapelan floty i administrator marynarskiej parafii, w czasie wojny zamęczony w 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Tym bardziej cieszymy się z decyzji pani konserwator, że wpis do rejestru został dokonany w roku, któremu patronuje w diecezji błogosławiony ks. Miegoń wraz z innymi osobami duchownymi - mówi ks. kmdr Zbigniew Rećko, proboszcz kościoła i dziekan dekanatu MW RP.

Marek Stępa, z zawodu architekt, nie krył zadowolenia z decyzji urzędu konserwatorskiego. - Budynek stanowi dziś wybitny przykład architektury sakralnej I poł. XX wieku. Nowatorskie rozwiązania, wyjątkowe walory architektoniczne i artystyczne, wzbogacone o niezaprzeczalne wartości historyczne, i krajobrazowe, czynią ze świątyni wyjątkowy zabytek w skali miasta i kraju - mówi M. Stępa.

To już 65. gdyński zabytek, który będzie można odwiedzać i podziwiać jego modernistyczną formę, ściśle związaną z historią "miasta z morza i marzeń".

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..