Gdańsk jazzowo i klasycznie

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 26.08.2012 23:58

Koncerty plenerowe w Teatrze Leśnym i Parku Oliwskim, występy w Katedrze Oliwskiej oraz tańcząca fontanna przy Pałacu Opatów były częścią VII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana oraz Gdańskich Nocy Jazsowych, które odbyły się kolejno 22-25 sierpnia oraz 24-26 sierpnia w Gdańsku.

 Leszek Kułakowski Trio oraz Kwartet smyczkowy Q4Q Leszek Kułakowski Trio oraz Kwartet smyczkowy Q4Q
Artyści popisali się niezwykłymi aranżacjami muzyki klasycznej
ks. Rafał Starkowicz/GN

Przez cztery dni mieszkańcy i turyści odwiedzający Park Oliwski mogli delektować się muzyką słynnego austriackiego kompozytora wykonywaną przez wielu polskich i zagranicznych artystów.

Mozartiana

Festiwal rozpoczął się w środę od koncertu inauguracyjnego w Katedrze Oliwskiej w wykonaniu skrzypaczki Marii Włoszczowskiej oraz AUKSO - orkiestry kameralnej z Tychów pod dyrekcją Marka Mosia. Wieczorem tego samego dnia na estradzie przed Pałacem Opatów wystąpił zespół włosko-rosyjski z programem „Voyage en Sardaigne”. Czwartkowa inscenizacja opery Wesele Figara cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Jednak tego dnia na szczególne uznanie zasłużyła grupa Sedaa z repertuarem „Mongolia meets Mozart”, która odważyła się zagrać muzykę Mozarta na tradycyjnych instrumentach mongolskich i irańskich. Trzeciego dnia festiwalu wystąpiła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy wraz z oboistą Andrzejem Krupą oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki wraz z organistą Andrzejem Chorosińskim, którzy wystąpili w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Późnym wieczorem z programem „MozARTjazz” wystąpili Leszek Kułakowski Trio oraz Kwartet smyczkowy Q4Q. Grupa zaprezentowała własną klasyczno – jazzową aranżację takich utworów jak m.in. „Lacrimosa”, „Prząśniczka” czy „Cała jesteś w skowronkach”. Koncert finałowy odbył się w Katedrze Oliwskiej w sobotę. Pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego obok Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis i Academy of Ancient Music wystąpili soliści – Maria Christina Kiehr, Ewa Marciniec, James Edward i Stephen Gadd.

W czasie trzech pierwszych dni Mozartiany uczestnicy mogli wieczorami obserwować również kolorowe pokazy fontanny tańczącej do muzyki Mozarta, które odbywały się przy fasadzie południowej Pałacu Opatów.

Jazsowe Noce

Deszczowo rozpoczęło się natomiast muzyczne święto Gdańskie Noce Jazsowe, w czasie którego można było usłyszeć sporo kawałków jazzowych oraz yassowych, czyli będących połączeniem kilku stylów muzycznych od muzyki improwizowanej, przez jazz i punk rock po folk. Imprezę w Teatrze Leśnym przy ul. Jaśkowa Dolina zainaugurował występ Projektu Grzegorza Rogali z gościnnym udziałem izraelskiej saksofonistki Sagit Zilberman. W czasie występu grupy można było usłyszeć charakterystyczne żydowskie brzmienia. Kolejni na scenie pojawili się Wierba & Schmidt Quintet w towarzystwie znanego saksofonisty Piotra Barona. Jeszcze tego samego wieczoru wystąpił zespół DuoDram, czyli dwaj wybitni pianiści jazzowi – Sławomir Jaskułke i Piotr Wyleżoł.

Następnego dnia w ramach Nocy Jazsowych odbył się z udziałem gości z Polski i ze Stanów Zjednoczonych benefis trójmiejskiego perkusisty Eryka Kulma, założyciela zespołu Quintessence. Na scenie pojawił się również kompozytor i pianista jazzowy – Michał Ciesielski. Ostatni wieczór imprezy należał do Projektu Idiom-Północ!, Małgorzaty Walentynowicz z berlińską grupą Lux:NM oraz Jazzpirin czyli Irka Wojtczaka z zespołem.

Była to już 12. edycja festiwalu Gdańskie Noce Jazsowe.