Koronacja w Rumi

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 13.10.2012 16:00

Podczas uroczystej liturgii poprzedzonej misjami świętymi, w piątek 12 października obraz NMP Wspomożenia Wiernych został przyozdobiony koronami. Koronacji dokonał metropolita gdański.

Koronacji obrazu NMP Wspomożenia Wiernych dokonał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź Koronacji obrazu NMP Wspomożenia Wiernych dokonał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź
ks. Rafał Starkowicz/GN

Eucharystia, która była centralnym punktem uroczystości zgromadziła setki wiernych. Wraz z arcybiskupem sprawowało ją prawie 200 kapłanów.

Ogromny kościół salezjanów nie mógł pomieścić wiernych. Ze zgromadzonymi w Rumi w modlitwie łączyły się też rzesze czcicieli Maryi, zgromadzone przed telewizorami i radioodbiornikami na całym świecie.

– Dzisiejsza uroczystość zapisze się w historii parafii, miasta, archidiecezji i całej salezjańskiej Polski – tak na powitanie mówił ks. Kazimierz Chudzicki, proboszcz salezjańskiej parafii. – Zapisze się także w sercu niejednego czciciela Maryi – kontynuował. Przypomniał także historię kultu Maryi, Wspomożycielki Wiernych i obecności salezjanów na pomorskiej ziemi. Przytoczył też słowa prymasa Augusta Hlonda, który 75 lat temu tak pisał w liście do dyrektora Salezjanów: „Dziękuję Bogu za tę wielką łaskę, iż w miejscu, gdzie wczoraj było puste pole – dziś stoi obszerna kaplica, gdzie obfitymi strumieniami spływać mają łaski Najwyższego, za przyczyną opiekunów niebieskich – Wspomożycielki Wiernych i św. Jana Bosko”.

– To ukoronowanie Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki odbywa się w przededniu wielkich rocznic: 95. rocznicy Objawień Fatimskich i cudu słońca, który miał miejsce 13 października 1917 roku, 75. rocznicy przybycia Salezjanów do Rumi i 55. powstania w tym miejscu salezjańskiej parafii – przypominał w homilii arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

– Dzisiejsze spotkanie uświadamia nam jednak fakt, że nie jesteśmy tylko tymi, którzy wspominają wielkie wydarzenia z przeszłości. Jesteśmy Kościołem żywym, nieustannie się odradzającym – zaznaczył arcybiskup.

Obszerne fragmenty homilii poświęcone były roli prymasa Augusta Hlonda w kształtowaniu kultu NMP w sercach Polaków. Arcybiskup przypomniał m.in. poświęcenie narodu Niepokalanamu Sercu Maryi, jakiego dokonał prymas Hlond oraz słowa „Zwycięstwo jeżeli przyjdzie – przyjdzie przez Maryję”.

– Są tacy, którzy mówią, że bez kardynała Wyszyńskiego nie byłoby bł. Jana Pawła II. Myślę, że bez Augusta Hlonda, nie byłoby kardynała Wyszyńskiego – mówił arcybiskup. – Niech całe nasze życie stanie się dziękczynieniem Bogu na wzór Maryi i niech ona prowadzi nas poprzez ten Rok Wiary, który w Kościele wczoraj rozpoczęliśmy – zakończył.

Po homilii nastąpiło poświęcenie koron, wykonanych przez  znanego gdańskiego artystę, Mariusza Drapikowskiego. – Boże, wejrzyj łaskawie na tych, którzy wieńcząc koroną wizerunek Chrystusa i Jego Matki wyznają, że Twój Syn jest Królem Wszechświata/…/ Niech przez pokorne życie na ziemi zasłużą na wywyższenie w niebie – modlił się arcybiskup.

Koronację zakończył Akt zawierzenia Maryi Wspomożycielce Wiernych miasta Rumi i jego mieszkańców.

– Jeżeli do Kurii dotrze prośba o ustanowienie tu Sanktuarium, z Oliwy nadejdą stosowne dekrety – zapowiedział przed błogosławieństwem arcybiskup. Te słowa wywołały burzę oklasków.