Święto biało-czerwonej

Jan Hlebowicz

publikacja 02.05.2013 15:43

Święto Flagi RP popularyzuje wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Święto biało-czerwonej Chorągiew zaczęła być używana w Polsce jako flaga narodowa na przełomie XIII i XIV wieku. Biel jest symbolem lojalności, pokory, czystości i szlachetności. Czerwień oznacza poświęcenie i miłość Jan Hlebowicz /GN

Na maszt centralny przed Płytą Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni została podniesiona flaga państwowa. W trakcie ceremonii odegrano hymn państwowy, a z przemówieniami okolicznościowymi wystąpili przedstawiciele władz miasta. Dodatkową atrakcją była musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Biel i czerwień stały się symbolami narodowymi 3 maja 1792 r. Wówczas polskie patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 Maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Kiedy tuż po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe, czerwień symbolizowała na nich „dostojność i majestat władców polskich”, a biel - „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”.