Sto lat!

Jan Hlebowicz

publikacja 30.06.2013 20:15

- Uczymy patriotyzmu, przestrzegamy kodeksu honorowego, zachowujemy się jak gentlemeni. Naszym zadaniem jest ukształtowanie nowej polskiej elity w duchu hasła: "Bóg, Honor, Ojczyzna" - wyjaśnia Artur Zienkiewicz, komiliton korporacji akademickiej ZAG Wisła.

Sto lat! Czapki komilitonów korporacji akademickiej ZAG Wisła są wzorowane na rogatywkach Jan Hlebowicz /GN

W kościele garnizonowym pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku 29 czerwca odbyła się uroczysta Msza św. z okazji stulecia najstarszej korporacji akademickiej w Gdańsku ZAG Wisła. Następnie jej członkowie przemaszerowali przed gmach główny Politechniki Gdańskiej. Tam rozpoczęła się część oficjalna ceremonii, w czasie której przyjęto dwóch nowych „Wiślaków”. W komersie, czyli spotkaniu, wzięli udział korporanci z całej Polski.

Pierwsza polska organizacja studencka w Gdańsku została założona 24 maja 1913 r. Działała pod protekcją mecenasa dr. Mieczysława Marchlewskiego, opiekuna, a także inspiratora utworzenia pierwszej polskiej organizacji studenckiej na Politechnice Gdańskiej, pod nazwą ZAG (Związek Akademików Gdańskich ). Głównym zadaniem ZAG była społeczna działalność w postaci pomocy koleżeńskiej, udział w organizacjach Polonii Gdańskiej oraz utrzymanie polskości na terenie Gdańska i okolic.

Po wybuchu wojny bolszewickiej, wielu członków ZAG zaciągnęło się do armii ochotniczej. Po wojnie niewielu z nich wróciło do Gdańska. W miejsca deficytowe bardzo szybko zaczęli wstępować nowi studenci. Ich liczba systematycznie rosła. Narodziło to potrzebę zreorganizowania na nowo struktur ZAG Wisła. W 1921 r. na walnym zebraniu ZAG Wisła została przekształcona w Korporację Akademicką ZAG Wisła.

ZAG Wisła nie funkcjonowała w okresie PRL. Jej reaktywacja nastąpiła w 1996 r. Dzisiaj korporacja liczy ok. 15 członków.

Podstawowymi wymogami stawianymi kandydatom Korporacji Akademickiej ZAG Wisła są: posiadanie głębokiego poczucia honoru, uczciwość, patriotyzm, poszanowanie tradycji, odpowiedzialność oraz punktualność.

- Uczymy także karności i hierarchiczności. Nasza korporacja jest trójstopniowa. Najniżej w hierarchii jest tzw. fuks, zwany inaczej giermkiem, który słucha poleceń pełnoprawnych członków, czyli komilitonów. Najwyższy stopniem jest filister, tzn. osoba, która uzyskała już wyższe wykształcenie, ale czynnie uczestniczy w życiu korporacji - uzupełnia A. Zienkiewicz.

"Dziś, powracając do tradycji korporacji akademickich, jesteśmy świadomi zarówno moralnej odpowiedzialności wobec naszych poprzedników, jak też nowych zadań i obowiązków. Naszym zadaniem jest odkłamanie komunistycznej historii ruchu korporacyjnego oraz ukształtowania nowej polskiej elity w duchu hasła: "Bóg, Honor, Ojczyzna" - możemy przeczytać na stronie internetowej ZAG Wisła.

Członkami korporacji mogą być studenci wszystkich wyższych uczelni Trójmiasta, którym bliskie są jej zasady i cele. Więcej informacji na stronie internetowej: zag-wisla.bloog.pl.