Dożynki archidiecezjalne w Trąbkach Wielkich

Dariusz Olejniczak

publikacja 09.09.2013 10:20

Chcemy w czasie tej Mszy Świętej modlić się w intencji wszystkich rodzin a także rolników, którzy stanowią tę wielka rodzinę Sanktuarium Trąbkowskiego – mówił arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski podczas uroczystości dożynkowych w Trąbkach Wielkich.

Arcybiskup senior Tadeusz Gołowski pobłogosławił wieńce dożynkowe. Arcybiskup senior Tadeusz Gołowski pobłogosławił wieńce dożynkowe.
Dariusz Olejniczak /GN

- Niech Pan Bóg błogosławi nam wszystkim, byśmy odpowiadali na Jego wolę korzystając z ludzkiej inwencji twórczej w umiejętności kształtowania życia osobistego, rodzinnego, społecznego, gospodarczego i politycznego, ale zawsze w jedności z Chrystusem naszym Panem - kontynuował kapłan.

W Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny arcybiskup przewodził Dożynkom Archidiecezjalnym, które miały charakter nie tylko święta rolniczego, ale i święta rodziny.

- Ta nasza uroczystość ma charakter kameralny, ale jest niezwykła, bo z jednej strony mówimy o narodzinach Maryi, a z drugiej pochylamy się nad rodziną, nad rodzicami każdego z nas – kontynuował arcybiskup Gocłowski. - Jestem przekonany, że wiele jest na polskiej ziemi rodzin wzorcowych. I dzisiaj my tutaj w Trąbkach, metropolita w Swarzewie, a w pobliskim Piasecznie biskup pelpliński Ryszard, mamy jeden temat - dziękujemy za Matkę Bożą, ale równocześnie pochylamy się nad rodzinami, by były święte. Bo najświętszą istotą na ziemi jest człowiek. A człowiek jest powierzony przez Boga drugiemu człowiekowi i rodzicom. Czy jest piękniejsze słowo od słowa „matka”, a czy jest piękniejsze słowo niż słowo „ojciec”, czy jest piękniejsze nad słowo „wierność”, „miłość” twórcza, pełna codziennego trudu?

W trakcie uroczystości wyróżnienia otrzymali także małżonkowie nominowani do Nagrody Wzorowej Rodziny Archidiecezji Gdańskiej. Ten zaszczytny tytuł uzyskała rodzina państwa Aleksandry i Krzysztofa Kicińskich. Metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź wystosował do nagrodzonych list, którego treść przytaczamy poniżej:

„Szanownym Państwu Aleksandrze i Krzysztofowi Kicińskim wyrażam serdeczne podziękowania i gratulacje w uznaniu dla Waszego zatroskania o życie rodzinne oparte na fundamencie Ewangelii i zasady nauki chrześcijańskiej. Niech Wasza postawa promieniuje na inne rodziny i ubogaca je. Zewnętrznym wyrazem wdzięczności wspólnoty Kościoła wobec Was jest wyróżnienie mianem Wzorowej Rodziny dokonane przez kapitułę Nagrody Wzorowej Rodziny Archidiecezji Gdańskiej, działającej przy sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej w Trąbkach Wielkich. Z tej okazji udzielam Wam i całej Waszej rodzinie arcypasterskiego błogosławieństwa.”

Oto pozostałe wyróżnione rodziny:

Małgorzata i Adam BREMBOR - par. Przywidz, Jadwiga i Leszek LOOSE - par. Hel, Ewa i Edward PRUSIKOWIE - par. Św. Krzyża Gdańsk-Wrzeszcz, Bożena i Roman KIEŁCZYKOWSCY - par. Mierzeszyn, Joanna i Andrzej ZINKOWIE - par. Dobrego Pasterza Gdynia-Chylonia, Renata i Adam ILLOWIE - par. Kiełpino Górne, Bożena i Marcin BARCOWIE - par. NMP Różańcowej Gdańsk-Przymorze, Katarzyna i Jacek KOPAŃSCY - par. Cystersi, Gdańsk-Oliwa, Wiesława i Tomasz LASKOWSCY - par. Koleczkowo, Katarzyna i Jacek BRZÓZKOWIE - par. Trąbki Wielkie.

W kazaniu metropolita senior mówił m. in.: - Myślę, że my chrześcijanie, możemy spokojnie powiedzieć, że kiedy Maryja zakończyła swoją doczesną drogę, została wniebowzięta, ale równocześnie zstąpiła na Ziemię jako Matka Kościoła. Jak Polska i Europa wyglądałyby dziś bez Częstochowy, bez Cudu nad Wisłą, bez cudu nad Bałtykiem z roku 1980? Na bramie ówczesnej stoczni był obraz Maryi a obok obraz papieża. Kościół, Maryja, polskie serce i polski umysł.  Ale mówiąc o tym wszystkim chcemy uświadomić sobie kim jest człowiek. Wiemy, że dziś usiłuje się naruszyć, poprzez współczesną skażoną mentalność nihilistycznego liberalizmu etycznego, same fundamenty ludzkiej egzystencji. Znaczenie tego, kim jest człowiek, jaki jest moment jego poczęcia, jaki jest kształt tego wychowania, czym jest rodzina, która jest przecież trwałym związkiem mężczyzny i kobiety a nie innych ludzi. I w tym kontekście pojawia się pytanie, jak ja patrzę na moje człowieczeństwo, na moją godność, na wszystko, co się w moim życiu dzieje. Jest wiele rodzin, które mimo trudności stoją na straży Kościoła domowego. Im wszystkim składamy dziękczynienie i hołd oraz dziękczynienie. Dzisiejsza uroczystość jest świętem rodziny.

Ksiądz arcybiskup pobłogosławił wieńce dożynkowe oraz ziemię pochodzącą z miejsca, w którym stanie Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Ojca Pio. Najciekawsze i najbarwniejsze wieńce zostały wyróżnione. Puchar marszałka Senatu otrzymali rolnicy z Postołowa. Na drugim miejscu uhonorowano autorów wieńca reprezentującego rolników z Trzepowa, a jako trzeci doceniono wieniec wykonany przez rolników z Kleszczewa. Pozostali autorzy wieńców otrzymali wyróżnienia.

Tradycyjnie gospodarzem uroczystości był proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. prałat Edward Szymański, a na placu przy trąbkowskim sanktuarium zgromadzili się parafianie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i zaproszeni goście. Obecni byli też przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i gminnego z wójtem Błażejem Konkolem. Poczet sztandarowy wystawili przedstawiciele służb mundurowych.