Święto bursztynu

Jan Hlebowicz

publikacja 21.03.2014 22:13

- To największa impreza bursztynnicza i złotnicza na świecie. W tym roku gościmy ponad 450 wystawców z 50 krajów świata, w tym z Czech, Belgii, Włoch, Rosji, Tajlandii i Indii - informują organizatorzy targów.

Święto bursztynu Bursztyn, zwany także jantarem, to kopalna żywica drzew iglastych, składająca się z węgla, tlenu, wodoru, siarki i jodu Jan Hlebowicz /GN

W Gdańsku trwa "Amberif", czyli międzynarodowe targi bursztynu, biżuterii i kamieni jubilerskich. Osoby, które odwiedzą halę AmberExpo będą mogły podziwiać najpiękniejsze przedmioty, jakie udało się wykonać z bursztynu. Wydarzenie potrwa do 22 marca.

Wśród tysięcy wyrobów z jantaru wyróżnia się kilka wyjątkowych okazów. Wśród nich jest jedyny na świecie bursztyn z inkluzją cykady, który został znaleziony na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. - Jednak najcenniejsze w naszej kolekcji są holotypy, czyli te okazy, na podstawie których wyróżniono i opisano nowy gatunek. Możemy pochwalić się aż 30. holotypami. Wśród nich są muchówka, chrząszcze, pluskwiaki i ważka - wyjaśnia dr Elżbieta Sontag z Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG. Zwiedzający naukowe stoisko Uniwersytetu Gdańskiego mogą podziwiać również inne zatopione w bursztynie zwierzęta m.in. motyle, pszczoły, mrówki czy pająki.

Innym niezwykłym okazem, który znalazł się na targach "Amberif" jest ogromna bryła bursztynu pochodząca z Indonezji. Waży 7,650 kilogramów, a jej wartość szacowana jest na ok. 30 tys. złotych. To unikat na skalę światową, który nie zostanie podzielony na drobniejsze kawałki i przerobiony na biżuterię.

Pierwsza edycja targów "Amberif" odbyła się 20 lat temu. Uczestniczyło w niej zaledwie 49 wystawców. Dziś ich liczba wzrosła niemal dziesięciokrotnie. Szacuje się, że w branży bursztynowej obecnie działa w naszym regionie około 700 firm, zatrudniających 7-8 tysięcy osób.