Pamięci ks. Hilarego Jastaka

Jan Hlebowicz

publikacja 01.04.2014 23:54

- Ksiądz Jastak swoją bezkompromisową postawą, poświęceniem i zaangażowaniem zyskał szacunek i miłość wielu pokoleń mieszkańców Gdyni i Pomorza, którzy obwołali go "Królem Kaszubów" - mówi Andrzej Kołodziej, współorganizator uroczystości.

Pamięci ks. Hilarego Jastaka Ksiądz Hilary Jastak Reprodukcja Jan Hlebowicz /GN

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, Wojciech Szczurek, prezydent Miasta Gdyni, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na uroczystości związane z obchodami 100-lecia urodzin księdza Hilarego Jastaka.

W Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni 2 kwietnia o 17.00 odbędzie się wieczór wspomnień o ks. Jastaku. Swoje myśli i wspomnienia zaprezentują: Ewa Krym, Jerzy Miotke, prof. Aurelia Polańska i Elżbieta Pryczkowska. Moderatorem spotkania będzie Andrzej Busler.

Główne uroczystości rozpoczną się 5 kwietnia. O 10.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pokazana zostanie prezentacja multimedialna o ks. Jastaku. Godzinę później w tej samej świątyni odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. O 12.00 na skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV nastąpi uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik ks. Hilarego Jastaka, a także odsłonięcie wystawy poświęconej życiu księdza.

Obchody zakończą się wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów na grobie ks. Jastaka.

Ksiądz Hilary Jastak urodził się 3 kwietnia 1914 r. w Kościerzynie. 7 czerwca 1941 r. w Warszawie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Stanisława Galla. Podczas II wojny światowej był członkiem organizacji konspiracyjnej Krzyż i Miecz oraz kapelanem Armii Krajowej. W 1949 r. został proboszczem nowo utworzonej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, z którą był związany do końca życia. W lutym 1950 r. za działalność w ramach Caritas aresztowano go i umieszczono na ponad 2 miesiące w więzieniu. Podczas Grudnia'70 aktywnie wspierał rodziny osób zabitych w zamieszkach ulicznych. Dziesięć lat później, podczas strajków na Wybrzeżu 17 sierpnia 1980 r. odprawił Mszę św. w gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej. Podczas stanu wojennego wspierał ruch oporu, pomagał uwięzionym i internowanym. Zmarł w 2000 roku w Gdyni.