Sprawiedliwy

Krzysztof Gilewicz

publikacja 31.08.2014 13:32

W przeddzień 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 r. parafianie i liczni goście uczestniczyli w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni w Mszy św. pod przewodnictwem abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego oraz odsłonięciu i poświęceniu pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka.

Sprawiedliwy Abp Sławoj Leszek Głódź dokonuje poświęcenia pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka Krzysztof Gilewicz /Foto Gość

Słowami psalmu 112 „Sprawiedliwy nigdy się nie zachwieje i pozostanie w wiecznej pamięci” abp Sławoj Leszek Głódź rozpoczął homilię podczas Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, poprzedzającej odsłonięcie i poświęcenie pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka.

– Ksiądz Jastak nigdy się nie zachwiał i pozostał w naszej pamięci jako kapłan wedle Serca Jezusowego, Kaszub, wierny syn Rzeczypospolitej, patriota. To do niego można odnieść słowa św. Pawła Apostoła: „kto hojnie sieje, ten hojnie zbierać będzie”. Piękna, szlachetna postać, bogata duchem – mówił metropolita..

W sobotę 30 sierpnia, w przeddzień 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, metropolita gdański wraz z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni, Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NZSS „Solidarność” oraz autorem projektu Andrzejem Kołodziejem, dokonali odsłonięcia pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka. Stanął w centrum miasta, w pobliżu kościoła, którego był budowniczym i pierwszym proboszczem, u zbiegu ulic królów polskich Stefana Batorego i Władysława IV.

– Ks. Hilary Jastak jest jedną z tych postaci, które w historii naszego miasta zapisały się w wyjątkowy, niezapomniany sposób – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Był jak piękny, wielki duchem, polski dąb, który przez pięćdziesiąt lat wrastał w ziemię Gdyni. Całe życie podkreślał, że jest synem ziemi kaszubskiej, że jest polskim patriotą. Był ostoją dla swoich parafian, dla gdynian, dla wszystkich, którzy w tamtych trudnych czasach marzyli o wolnej Polsce.

Poświęcenia pomnika dokonał abp Sławoj Leszek Głódź. – Księże Hilary, księże prałacie, ucz nas tej sprawiedliwości, którą wyznawałeś, ucz nas miłości, którą okazywałeś, miłości do Boga, do Ojczyzny. Miłości do Gdyni, która dziś przybyła z wdzięczną modlitwą jeszcze raz cię wspomnieć i utrwalić w pomnikowym spiżu – mówił..

– Dzisiejsze poświęcenie pomnika jest wyrazem pamięci, ale także niech będzie przestrogą dla tych, którzy żyją w wolnym kraju i zapominają o wkładzie Kościoła, księży, a także związkowców, w wolność naszej ukochanej ojczyzny – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.