Ku uzdrowieniu duszy i ciała

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 12.02.2015 08:27

- Moc Chrystusa działającego znaki nie straciła nic na swej aktualności. Chrystus żyjący w Kościele pochyla się nadal nad człowiekiem, zwłaszcza chorym i cierpiącym - mówił 11 lutego abp Sławoj Leszek Głódź podczas Eucharystii w katedrze oliwskiej.

Ku uzdrowieniu duszy i ciała - Serdeczną wdzięcznością pragnę objąć lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, pracowników administracji, kierowców karetek, osoby pracujące w kuchniach szpitalnych, dbające o czystość, wolontariuszy; wszystkich, którzy służą bliźnim jak Dobrzy Samarytanie - mówił metropolita ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Msza św. odprawiona w intencji chorych i wszystkich, którzy im posługują była centralnym punktem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego w archidiecezji. W tym roku za sprawą rozpoczynającej się właśnie peregrynacji kopi figury Matki Bożej z Lourdes, zorganizowanej przez gdańską Caritas w 25. rocznicę powstania, miały one wyjątkowo uroczysty charakter.

Już o godz. 9.30 w katedrze rozpoczęło się nabożeństwo oczekiwania. Pół godziny później w asyście policji na kościelny plac przybyła wieziona specjalnie do tego przystosowanym samochodem figura Matki Bożej. Tam w imieniu tłumnie wypełniających świątynię wiernych powitali ją: abp Sławoj Leszek Głódź, bp Wiesław Szlachetka oraz kilkudziesięciu kapłanów, biorących udział w uroczystości. Figurę umieszczoną na specjalnym tronie witali ks. kan. Waldemar Waluk, proboszcz katedralnej parafii oraz pracownicy i wolontariusze Caritas.

- W tym czasie nawiedzenia chcemy przytulić się do Twojego serca i od ciebie uczyć się miłości, wiary i służby człowiekowi. Chcemy zawierzyć Tobie wszystkich, którzy tworzą Caritas archidiecezji gdańskiej. Wszystkie zadania, plany i dzieła, które podejmujemy dla dobra człowieka - mówili pracownicy Caritas.

Ku uzdrowieniu duszy i ciała   Powitanie figury przez pracowników i wolontariuszy Caritas ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Pokornie prosimy: spójrz na nas, zaglądnij do naszych serc, napełnij je czułością. Niech nasza postawa, gesty, milczenie czy słowa uzewnętrzniają wiarę, nadzieję i miłość - modlili się wolontariusze.

Ks. Stefan Pasternak, kanclerz kurii, odczytał słowa specjalnego dokumentu skierowanego do pasterza i wiernych archidiecezji gdańskiej przez biskupa Tabes i Lourdes. ʺBardzo chętnie błogosławię to przedsięwzięcie, które pozwoli chrześcijanom diecezji gdańskiej modlić się w intencji chorych i z osobami chorymi. Poprzez to dzieło solidarności wszyscy doświadczą bliskości, czułości i radości Bozych, których Maryja jest obrazem i służebniczkąʺ - napisał w nim hierarcha.

- Chociaż Kościół do Maryi odnosi słowa Apokalipsy i nazywa Ją ʺWielkim Znakiem – Signum Magnumʺ, to jednak znak Matki Bożej nigdy nie przyćmiewa Jej Syna Jezusa Chrystusa. Kościół uczy, że objawienia maryjne należą do porządku znaków, które przypominają o obecności Matki Chrystusa w świecie oraz o Jej macierzyńskiej trosce, z jaką otacza wszystkie swoje dzieci. Maryja, która przypomina orędzie swego Syna i zawsze wskazuje na Niego jest obecna dzisiaj z nami w znaku tej pięknej figury, którą uroczyście wprowadziliśmy do naszej Archikatedry - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź. - Kierując wzrok ku Matce Chrystusa słyszymy od Niej wskazanie: patrzcie na mojego Syna i słuchajcie Go! Tylko w Nim doświadczycie umocnienia. Tylko u Niego znajdziecie pociechę i umocnicie nadzieję. Tylko w Jego ranach znajdziecie swoje uzdrowienie! - dodał metropolita.

Ku uzdrowieniu duszy i ciała   Podczas uroczystości chorzy przyjęli sakrament namaszczenia ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Hierarcha przypomniał też, że życie ziemskie nie jest ostatecznym celem człowieka. - Chrystus który z miłością i troską pochylał się nad chorymi i cierpiącymi wskazywał jednocześnie, że przeznaczeniem człowieka jest wieczne życie i szczęście z Bogiem. Szczęście obiecane nam przez Chrystusa wykracza poza obszar ziemskiego, doczesnego życia. Wiemy, że sięga ono tam, gdzie nie ʺani oko nie widziało, ani ucho nie słyszałoʺ - podkreślał.

W homilii znalazły się także akcenty przypominające, że Kościół poprzez swoje działania realizuje przykazanie miłości Boga i bliźniego. - W bogaty wachlarz różnych obszarów i potrzeb życia człowieka wpisuje się właśnie działalność naszej Archidiecezjalnej Caritas, która już od 25 lat towarzyszy ludziom różnego wieku: od dzieci poprzez młodzież, aż po osoby dorosłe, osoby w podeszłym wieku czy wreszcie osoby umierające. Trzeba powiedzieć, że Kościół byłby niepełny i uboższy gdyby nie ta codzienna działalność, która zazwyczaj dokonuje się bez rozgłosu i medialnego szumu - zaznaczał hierarcha.

- Niech matczyna obecność Maryi w znaku tej pielgrzymującej figury będzie dla nas świadectwem obecności i działania samego Boga. Niech na nas wszystkich spocznie Jej spojrzenie pełne miłości i doda nam otuchy w codziennych zmaganiach. Niech napełni nasze serca pokojem, który pozwoli przyjmować i wypełniać wolę Boga - dodał na zakończenie.

Po homilii nastąpił obrzęd namaszczenia chorych. Sakrament przyjęło kilkaset osób. Na zakończenie Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego podziękowała metropolicie i kapłanom za modlitwę oraz za dar nadziei wlany w ludzkie serca. Odczytała także list marszałka województwa pomorskiego skierowany z okazji 25-lecia gdańskiej Caritas na ręce ks. Janusza Stecia, dyrektora instytucji. ʺChciałbym wyrazić uznanie i podziw dla placówki, która od 25 lat służy pomocą poprzez działalność charytatywną i humanitarną. Cieszę się, że funkcjonuje ona w naszym województwieʺ - napisał w swoim słowie marszałek.