Stąd po lepsze życie

Jan Hlebowicz

publikacja 15.05.2015 19:40

Koncert Miki Urbaniak, spektakl audiowizualny na fasadzie Dworca Morskiego, kino nocne oraz warsztaty genealogiczne dla rodzin - to tylko niektóre darmowe atrakcje w dniu otwarcia Muzeum Emigracji.

Stąd po lepsze życie Dworzec Morski to miejsce w latach 30. przeznaczone do obsługi ruchu wychodźczego. W ostatnim czasie obiekt został odrestaurowany i przystosowany do nowych funkcji Jan Hlebowicz /Foto Gość

Inauguracja Muzeum Emigracji w Gdyni i otwarcie nowego rozdziału w historii Dworca Morskiego rozpocznie się 16 maja o 18.00.

Po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonaniu wspólnego zdjęcia gości "z lotu ptaka", odbędzie się koncert w sercu portu. Wystąpią Mika Urbaniak w duecie z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak.

Następnie wszyscy chętni zostaną zaproszeni do zwiedzania wystawy stałej. Wśród wielu atrakcji goście muzeum znajdą m.in. kilkumetrową multimedialną instalację globu poświęconą polskiej obecności na świecie czy projekt "Batory w budowie", czyli największą na świecie makietę statku pasażerskiego.

- Wystawa stała prezentuje 200 lat polskiej emigracji. Zaczyna się  z końcem XIX w i trwa do czasów współczesnych. To wyjątkowa okazja, by poznać historię naszego kraju, bo bez losów polskiej emigracji nie możemy w pełni mówić o historii Polski - tłumaczy Joanna Wojdyło, rzecznik muzeum.

- Pokażemy jak podróżowano na transatlantykach - zarówno na pokładzie jak i pod nim. Przedstawimy losy Polaków, którzy rozpoczynali nowe życie w Chicago, czy też  brazylijskiej dżungli - dodaje.

Tuż po zapadnięciu zmroku na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się niepowtarzalny spektakl audiowizualny "Łączymy historie". Będzie to wykorzystująca mapping 2D i 3D opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum - łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.

W niedzielę przez cały dzień goście będą mieli okazję uczestniczyć wykładach i spotkaniach, a także sięgać do emigracyjnych historii swoich przodków podczas warsztatów genealogicznych. 

- Do zajęć warto wcześniej się przygotować - przypomnieć sobie rok lub miejsce urodzenia przodka, który wyemigrował, kierunek bądź przybliżony rok wyjazdu. To pozwoli precyzyjnie poznać losy własnej rodziny - informuje J. Wojdyło.

W oba dni miłośnicy srebrnego ekranu, w sali kinowej muzeum będą mogli poczuć klimat podróży morskich sprzed dziesięcioleci i zobaczyć wiele unikalnych filmów - jak "Zew morza" z 1927 roku.

Wiele atrakcji czeka na najmłodszych oraz wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w grach pokładowych z legendarnych polskich transatlantyków.

Na wszystkie wydarzenia, łącznie ze zwiedzaniem wystawy - wstęp wolny.

Muzeum Emigracji w Gdyni będzie jedynym miejscem w kraju, które ma ukazywać historię emigracji z ziem polskich. Nieprzypadkowo na jej siedzibę wybrano budynek dawnego Dworca Morskiego przy ul. Polska 1. Przez lata służył obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego.

Więcej o otwarciu Muzeum Emigracji już jutro na gdansk.gosc.pl i 21. numerze "Gościa Gdańskiego".