Kibice Lechii Gdańsk stworzyli wyjątkowy mural

Jan Hlebowicz

publikacja 20.08.2015 13:45

Z inicjatywy Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" powstał wyjątkowy, patriotyczny mural upamiętniający bohaterską obronę Poczty Polskiej.

Kibice Lechii Gdańsk stworzyli wyjątkowy mural Z inicjatywy kibiców Lechii Gdańsk powstał na gdańskim Przymorzu wyjątkowy mural Jan Hlebowicz /Foto Gość

Dzieło powstało na bloku przy ulicy Chłopskiej na gdańskim Przymorzu. Autorem projektu jest absolwent ASP w Gdańsku Marcin Budziński, który zawodowo zajmuje się projektowaniem murali.

Inspiracją stał się znaczek pocztowy, wydany w 19. rocznicę wybuchu II wojny światowej i ataku na Pocztę Polską. Przedstawiono na nim postać pocztyliona Sylwestra Płoszyńskiego, uczestnika walk w obronie poczty, który dostał się do niewoli i - podobnie, jak większość aresztowanych pocztowców - został rozstrzelany.

- Razem z ludźmi ze stowarzyszenia kibiców, których znam, planowaliśmy grafikę patriotyczną - mówi M. Budziński. - Pretekstem do jej powstania stała się przypadająca w tym roku 70. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Stwierdziliśmy wspólnie, że nie ma sensu malowanie historii bombardowania Westerplatte z pancernika "Schleswig-Holstein", ponieważ ten motyw pojawia się bardzo często przy różnego rodzaju okazjach. Natomiast mało ludzi wie, że II wojna światowa to również bohaterska obrona Poczty Polskiej. I właśnie do tego wydarzenia nawiązujemy - dodaje artysta.

Przygotowanie i zbiórka pieniędzy trwały rok, a samo malowanie zajęło 10 dni. Fundusze na realizację pochodzą od kibiców. W prace nad projektem zaangażowali się zarówno oni, jak i mieszkańcy dzielnicy. 

- Chcemy, by poprzez ten mural młodzież zainteresowała się najnowszą historią Polski, by poznała jej bohaterskie, ale także bolesne karty - podkreśla M. Budziński. - To nie pierwsza tego typu inicjatywa kibiców, którym bardzo zależy na patriotycznym wychowaniu kolejnych pokoleń młodych Polaków.

***

1 września 1939 roku, równocześnie z ostrzałem placówki Westerplatte z pancernika "Schleswig-Holstein", o godz. 4.45 Niemcy rozpoczęli atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku przy pl. Heweliusza. Polski Urząd Pocztowy nr 1 działał na terenie Wolnego Miasta Gdańska od 1922 roku. Pracowało w nim ok. 100 osób. 1 września w gmachu przebywało 43 pracowników z Gdańska, 10 pocztowców z Gdyni i Bydgoszczy, kolejarz oraz dozorca domu wraz z żoną i córką oraz dyrektor Okręgu Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku - Jan Michoń. Załogą poczty dowodził ppor. rez. inż. Konrad Guderski, zastępował go podreferendarz Alfons Flisykowski. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku trwała od rana do wieczora 1 września 1939 roku. Była jednym z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej.