1000 lat w pigułce

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 01.10.2015 21:42

- Konferencja przybliżyła historię archidiecezji w związku z jej 90. rocznicą powstania. Ukazała jej bogactwo i charakter etniczny, a także działanie duchowieństwa, aby różnorodność Kościoła, jaka miała miejsce po 1945 roku, złączyć w jedną wspólnotę - mówi ks. dr Leszek Jażdżewski, historyk i współorganizator wydarzenia.

1000 lat w pigułce - Objęliśmy tą konferencją 1000 lat Kościoła diecezjalnego na ziemi gdańskiej - podkreśla ks. Jażdżewski ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło 30 września w zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafię archikatedralną w Oliwie konferencji popularnonaukowej pt. „Dziedzictwo Kościoła na ziemi gdańskiej”. Impreza wpisuje się w cykl przygotowań lokalnego Kościoła do obchodów 90-lecia istnienia diecezji.

- Przypuszczam, wielu diecezjan nie wie, że obchodzimy w tym roku 90. rocznicę erygowania naszej diecezji. Ja taż sam uświadomiłem sobie tę prawdę w momencie, gdy przeglądałem różne historyczne zapiski - mówi Waldemar Jaroszewicz z „Civitas Christiana”. Podkreśla, że organizatorzy chcą przybliżyć diecezjanom mało znane tematy z historii diecezji oraz dziedzictwo, które stanowi materialny i duchowy dorobek Kościoła na ziemiach wchodzących w skład obecnej archidiecezji.

Podczas sesji naukowej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działaniami służącymi integracji lokalnej społeczności, podejmowanymi przez Kościół na przestrzeni wieków. Ks. Jażdżewski w wykładzie przedstawiającym aktywność Kościoła na Kaszubach zwrócił uwagę na niezwykle ważny w tej dziedzinie ruch pielgrzymkowy. 

- Najważniejszym miejscem pielgrzymkowym na Kaszubach nie są właściwie sanktuaria sianowskie czy swarzewskie. To świątynia w Łąkach Bratiańskich koło Nowego Miasta Lubawskiego - mówił prelegent. - To sanktuarium jest odnotowane w źródłach już w 1400 roku. Pielgrzymowali do niego Kaszubi, począwszy od Lęborka. Pielgrzymka z północnych Kaszub spływała na środkowe Kaszuby, następnie na południe. Jednoczyła więc wszystkich Kaszubów - mówił ks. Jażdżewski.

W wykładzie znalazło się także miejsce dla podkreślenia jednoczących środowisko kaszubskie późniejszych pielgrzymek do Kalwarii Wejherowskiej, Swarzewa, Trąbek Wielkich i Sianowa.

O ważnych postaciach gdańskiego duchowieństwa z XIX i XX w. mówił ks. Sławomir Skoblik, doktorant na UKSW w Warszawie. W jego wykładzie pojawiły się sylwetki m.in. księży: Magnusa Bruskiego, obrońcy Polaków, Richarda Stachnika, kapłana i historyka, Kazimierza Filipiaka, kapłana obrządku ormiańskiego, który przybył do Gdańska po zakończeniu II wojny światowej, czy zmarłego w opinii świętości ks. prał. Jana Gustkowicza. Nie zabrakło także ks. Jana Majdera, budowniczego pierwszego kościoła na gdańskim Przymorzu.

Uczestnicy mieli także okazję, by zwiedzić Muzeum Archidiecezjalne. Alina Szpakiewicz, dyrektor placówki, podzieliła się ze słuchaczami swoją refleksją dotyczącą cennych, a zarazem mało znanych zabytków sztuki sakralnej w archidiecezji gdańskiej.

Spotkanie zakończyło się promocją drugiego tomu książki ks. Jażdżewskiego, zatytułowanej: „Dzieje Kościoła katolickiego na obecnym obszarze archidiecezji gdańskiej”. - Istotę prowadzonych analiz stanowi opis struktury kościelnej, administracji diecezjalnej i dekanalnej wraz ze szczegółową prezentacją poszczególnych parafii. Autor ze swadą przedstawia te treści. Odważnie i przekonująco pokazał, że wskazania Soboru Trydenckiego nie ominęły Pomorza Gdańskiego. Niestety, tego brakuje w licznych opracowaniach, które są nam dostępne. A wartka narracja sprawia, że czyta się ją czasami jak powieść - podkreślał w laudacji ks. prof. Wojciech Cichosz.

Więcej w 41. numerze „Gościa Gdańskiego” na 11 października.