Jak komandosi

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 14.10.2015 04:44

- W dzisiejszych czasach musicie być jak duchowi komandosi. Na przeciętność i nijakość nie ma miejsca. Dajcie więc z siebie wszystko, aby do upragnionego kapłaństwa przygotować się jak najlepiej - mówił ks. dr hab. Grzegorz Szamocki, rektor GSD.

Jak komandosi Moment wręczenia indeksów klerykom I roku ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Po Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki jej uczestnicy przeszli z katedry do auli Jana Pawła II. Tam zgromadzonych gości powitał rektor seminarium. Podkreślał, że liczba alumnów rozpoczynających naukę w nowym roku akademickim jest dokładnie taka sama, jak rok temu.

- W sumie mamy 66 alumnów, w tym 16 na roku pierwszym - mówił rektor. - Biorąc pod uwagę niż demograficzny w Polsce oraz swoisty antypowołaniowy klimat, możemy powiedzieć, że nie jest u nas źle - ocenił. - Jest to, oczywiście, wielki dar Boga, ale także owoc chrześcijańskiego życia rodzin i pracy księży w duszpasterstwie młodzieży, a zwłaszcza z ministrantami i lektorami. Spośród nich rekrutują się wszyscy alumni I roku - dodał.

Podczas uroczystości alumni I roku złożyli kleryckie ślubowanie. Otrzymali także indeksy, które wręczyli im wraz z rektorem ks. prof. dr hab. Maciej Bała, prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW, oraz ks. prof. dr hab. ks. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego.

Następnie głos zabrał dk. Dawid Szabowski, dziekan kleryków. - Drodzy bracia z roku pierwszego, życzę wam i wszystkim tutaj zgromadzonym, aby rozpoczynający się rok akademicki był dla nas owocnym czasem rozwoju. Zdobywania i przekazywania wiedzy, ale także doświadczenia wiary i jej umocnienia - mówił.

Inauguracja była także okazją do wręczenia klerykom nagród metropolity za osiągnięcia naukowe i pracę na rzecz seminaryjnej wspólnoty. Wyróżniający się klerycy z powiatu wejherowskiego otrzymali także stypendia ufundowane przez władze samorządowe.

Szczególną częścią spotkania było ogłoszenie laureata tytułu "Amicus Noster". Jest on przyznawany co roku jednej tylko osobie. Musi odznaczać się ona "publicznie znaną dobrą reputacją, szlachetnością i religijnością" i musi to być osoba "żyjąca w bliskich relacjach ze wspólnotą GSD i okazująca jej przyjacielską życzliwość". W tym roku - decyzją kapituły i Zarządu GSD, zatwierdzoną przez metropolitę - tytułem "Amicus Noster" został wyróżniony Tadeusz Dzierzęcki.

- Jako społeczność seminaryjna, jesteśmy wdzięczni panu Tadeuszowi za jego codzienne modlitwy w naszej intencji oraz za fundusze na tablicę do wyświetlania numerów pieśni w naszej kaplicy i zakup nowego sprzętu do seminaryjnej siłowni - mówił w laudacji ks. rektor Grzegorz Szamocki. - Wiemy, że twoje postępowanie wynika z wiary w Boga i miłości do człowieka i Kościoła oraz z przywiązania do religijnych i ojczystych tradycji - zwrócił się do laureata. - Cieszymy się, że mamy takiego przyjaciela.

- Bóg zapłać seminarium za te piękne słowa na mój temat. Życzę wszystkim alumnom błogosławieństwa Bożego. Bądźcie dobrymi rybakami serc ludzkich - mówił T. Dzierzęcki.

W ubiegłych latach tytułem "Amicus Noster" wyróżniono Jakuba Szadaja, przewodniczącego Niezależnej Gminy Żydowskiej (2013), oraz prof. dr. hab. n. med. Romana Nowickiego, kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUM (2014).

Wykład inauguracyjny poświęcony kolorom używanym w liturgii wygłosił ks. dr Krystian Kletkiewicz, wykładowca seminarium i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii.

- Wszystkie inauguracje roku czegoś nas uczą. Dzisiaj jestem zbudowany obecnością waszych magnificencji. To niezwykłe sprzężenie działań seminarium ze świeckimi uczelniami - mówił na zakończenie abp Głódź. Metropolita podkreślał głębię duchowej treści, jaką znaleźć można było w przemówieniach gości. Podziękował także przedstawicielom wspólnoty ekumenicznej za ich obecność na inauguracji. - Wszystkim nam potrzeba wyobraźni miłosierdzia nasyconej pracą, nauką, modlitwą, wdzięcznością, dumą i świętością. W tym duchu rozpoczynajmy rozpoczynajmy ten rok akademicki - dodał.