Błogosławiony znak krzyża

Justyna Liptak

publikacja 11.12.2015 22:15

- Ten krzyż, który jest dziś w naszym mieście, jest mocno doświadczony przez drogę, którą przebył. Jego pielgrzymka odznaczyła się w postaci otarć i zadrapań. Niesiony przez młodych z całego świata jest dla nas wyznacznikiem drogi życiowej, którą powinniśmy przebyć z Jezusem - mówi ks. Tadeusz Reszka, prepozyt Kapituły Kolegiackiej Wejherowskiej.

Na znajdującej się na krzyżu tabliczce widnieją słowa wypowiedziane do młodzieży przez Jana Pawła II na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w 1984 roku Na znajdującej się na krzyżu tabliczce widnieją słowa wypowiedziane do młodzieży przez Jana Pawła II na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w 1984 roku
Justyna Liptak /Foto Gość

Ostatnim miastem na peregrynacyjnej mapie symboli ŚDM było Wejherowo, a konkretnie parafia pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej. Uroczystości związane z przywitaniem krzyża i ikony MB rozpoczęły się kilka minut przed] 18.00. Potem odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. Tadeusz Reszka, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Wejherowie.

Duszpasterz w homilii bardzo mocno podkreślał, że do Światowych Dni Młodzieży powinni przygotowywać się wszyscy wierni, niezależnie od wieku. – Pójdźmy za przykładem Jana Pawła II, który mówił, że przestając z młodymi, stajemy się młodzi. Dlatego dzisiaj choć przez chwilę poczujmy się ludźmi młodymi, a wtedy zobaczymy, że nasze umysły i serca chłoną obraz i przesłanie tego krzyża jeszcze bardziej – mówił ks. T. Reszka.

Proboszcz zaznaczył, że chrześcijanin to człowiek szczęśliwy, bo naznaczony krzyżem. – W momencie chrztu św. zostajemy obdarowani symbolem krzyża. To jest nasze błogosławieństwo, którego nieustannie potrzebujemy, nie tylko dla siebie, ale aby ofiarowywać je innym. Jednak żeby błogosławieństwo mogło od nas wychodzić, musimy pamiętać, że my sami musimy wzrastać w wierze, modląc się i prosząc Boga o łaskę bycia błogosławionymi – kontynuował duszpasterz.

– Kościół pozostanie tak długo żywy, jak długo będzie głosić Chrystusa. Stąd Jan Paweł II tak mocno zabiegał o obecność młodych w Kościele. Symbole są dowodem, że papież nie pomylił się i młodzi chcą dźwigać krzyż, który jest jedyną drogą do zbawienia, a co za tym idzie do szczęścia – mówił ks. T. Reszke.

Wprowadzenie symboli i uroczysta Msza św. zapoczątkowały całonocne czuwanie przy krzyżu i ikonie MB. Wierni będą mieli okazję modlić się przy symbolach do jutra. Nocne czuwanie rozpocznie się o północy i potrwa do rana.

  • 24.00–1.00 – czuwanie zespołów Caritasu;
  • 1.00–3.00 – Akcja Katolicka;
  • 3.00–4.00 – Odnowa w Duchu Świętym;
  • 4.00–5.00 – stowarzyszenia młodzieżowe, harcerze;
  • 5.00–6.00 – Żywy Różaniec, Radio Maryja, Miłosierdzie Boże;
  • 6.00 – Msza św. roratnia;
  • Msza św. dla dzieci z dekanatu i modlitwy przy krzyżu o 9.00.

O 13.00 rozpocznie się uroczysta Msza św., w której uczestniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź, a następnie o 15.00 odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której symbole ŚDM zostaną przekazane Diecezji Pelplińskiej.