Jesteśmy dla siebie jak bracia

Jan Hlebowicz

publikacja 18.01.2016 00:02

- To dobrze, że potrafimy, mimo pewnych różnic, stanąć obok siebie i wspólnie modlić się o uniwersalną wartość, jaką jest pokój - mówi Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku.

Jesteśmy dla siebie jak bracia Przedstawiciele różnych wyznań i religii podczas wspólnej modlitwy o pokój Jan Hlebowicz /Foto Gość

W Centrum Ekumenicznym sióstr brygidek 17 stycznia przedstawiciele różnych wyznań i religii wspólnie odmówili modlitwę o pokój. Okazją do spotkania był Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, poprzedzający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

- Taki dzień jak ten to dobra okazja do lepszego wzajemnego poznania, poszukiwania wspólnych dróg, wzmacniania tego, co nas łączy. A łączy nas, żydów i chrześcijan, bardzo wiele - podkreśla bp Wiesław Szlachetka. - Judaizm i chrześcijaństwo łączą wspólna wiara, wzorowana na wierze Abrahama, oraz historia zbawcza do roku 70 po Chrystusie. Dopiero wówczas drogi Kościoła i Synagogi się rozeszły - dodaje.

- Obie religie rzeczywiście mają wiele elementów wspólnych - zgadza się J. Szadaj. - Na tę wspólnotę obu wyznań zwracał szczególną uwagę św. Jan Paweł II. Papież określił nas, żydów, starszymi braćmi w wierze. Podkreślił także, że antysemityzm jest grzechem. Jesteśmy wdzięczni papieżowi za wszystkie wspaniałe gesty, które wykonał w naszą stronę.

- Bardzo się cieszymy z Dnia Judaizmu - święta wprowadzonego przez Kościół katolicki, podczas którego możemy bliżej się poznać. Takie spotkania są bardzo potrzebne. Dzięki nim czujemy się jak jedna wielka rodzina. Dlaczego? Bo wszyscy zostaliśmy stworzeni przez Najwyższego i pochodzimy od Adama, pierwszego człowieka. Dlatego jesteśmy dla siebie jak bracia - dodaje Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

- Łączy nas jeden osobowy Bóg. Mówi o tym wyraźnie deklaracja "Nostra aetate" Soboru Watykańskiego II, podkreślająca jednocześnie szczególne miejsce judaizmu w życiu Kościoła i wszystkich chrześcijan - podsumowuje ks. Dariusz Ławik, referent ds. ekumenizmu archidiecezji gdańskiej.