O jedność trzeba się modlić nieustannie

Justyna Liptak

publikacja 25.01.2016 22:00

- Witam wszystkich gości różnych wyznań, którzy przybyli na to nabożeństwo. Przyszliśmy tu dzisiaj, aby modlić się o jedność Kościoła Chrystusowego, a tym samym przekraczać bariery - mówił ks. Marcin Hintz, biskup ewangelickiej diecezji pomorsko-wielkopolskiej.

Kazanie wygłosił bp Zbigniew Zieliński Kazanie wygłosił bp Zbigniew Zieliński
Justyna Liptak /Foto Gość

Nabożeństwem ekumenicznym w sopockim kościele ewangelicko-augsburgskim Zbawiciela zakończył się trwający od 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Spotkali się tu przedstawiciele różnych wyznań – zarówno świeccy, jak i duchowni. Homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński.

– Przez miniony tydzień spotykaliśmy się w różnych kościołach, aby podejmować modlitwę o naszą jedność. Tegoroczny temat rozważań: "Wezwani, by głosić wielkie dzieła Pana" jest zwróceniem naszej uwagi na odkrywanie radości z głoszenia wielkich dzieł Boga, ale nie osobno, tylko razem – jako jedna chrześcijańska rodzina. Jest to również podkreślenie, że sakrament chrztu jest źródłem prawdziwej jedności – zauważył duszpasterz.

Biskup Zieliński podkreślił, że dla niego ten tydzień modlitw był bardziej wyjątkowym czasem. – Jestem nowo konsekrowanym biskupem, który w swoje zwołanie wpisał słowa Jezusa: "Aby byli jedno", które streszczają pragnienia i wysiłki naszych serc i umysłów towarzyszące tym szczególnym dniom – mówił biskup.

Duszpasterz zauważył, że modlitwa o jedność jest dziełem sprzed ponad wieku. – To dla nas ogromne dobrodziejstwo, ofiarowane nam przez ekumenicznego pioniera Paula Watsona. Jedność to szczególny dar, który trzeba budować na fundamencie nawrócenia – podkreślał bp Zieliński. – Sięgnijmy więc do fundamentów, które połączyły nas w minionym tygodniu, bo dla każdego z nas są one jakimś ewangelicznym zaczynem – zaproszeniem, ale jednocześnie zadaniem złożonym na nasze barki. Bo wysiłek modlitwy o jedność to nie jednorazowa akcja, podejmowana jedynie przez 7 dni w roku. Musi w nas pozostać głęboka świadomość, że ekumenizm ma tylko i wyłącznie wtedy sens, kiedy potrafimy go rozciągnąć na całe życie, kiedy staje się jakością spojrzenia, umiejętnością świadczenia o wierze.

Nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim było ostatnim z cyklu spotkań ekumenicznych zaplanowanych na Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne spotkania odbywały się będą pod hasłem: "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana". Cytat zaczerpnięty został z 1 Listu św. Piotra, a materiały przygotowali chrześcijanie z Łotwy.