Pomagam, bo lubię

Jan Hlebowicz

publikacja 11.06.2016 17:35

- Dzisiejszy festyn to doskonała okazja do integracji wolontariuszy z różnych szkół, a także forma podziękowania i docenienia za cały rok ich bardzo ważnej aktywności - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Pomagam, bo lubię Wspólna zabawa z gdańską Caritas Jan Hlebowicz /Foto Gość

W Gdańsku-Matemblewie 11 czerwca odbył się Wielki Festyn Szkolnych Kół Caritas. Wzięli w nim udział wolontariusze SKC wraz z opiekunami i rodzicami.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Brzemiennej. Następnie wszyscy goście udali na pobliskie błonie, gdzie rozpoczęła się zabawa prowadzona przez profesjonalnego wodzireja. "Kręcenie kilometrów" na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, trampolina, dmuchana zjeżdżalnia, kurs tańca, konkursy nagrodami - to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na wolontariuszy. Głodni mieli do wyboru gofry, watę cukrową i lody.

- Szkolne Koła Caritas to młodzież działająca na terenie konkretnej szkoły, pod nadzorem dyrekcji i włączająca się na zasadzie wolontariatu w działania charytatywno-opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez Caritas - wyjaśnia ks. Steć. - Wrażliwość, chęć pomagania i dostrzeganie innych dookoła - w SKC budujemy te pozytywne cechy i nawyki, które, taką mamy nadzieję, staną się fundamentem przyszłego życia tych młodych ludzi - uzupełnia.

- W kole, do którego należę, działa blisko 40 wolontariuszy. Bierzemy udział w licznych akcjach Caritas. Jeździmy do hospicjów, gdzie spędzamy czas z chorymi. Odwiedzamy także domy seniora i współorganizujemy akcje charytatywne m.in. zbiórki artykułów spożywczych, które następnie trafiają do najbardziej potrzebujących - mówi Jan Moros z Koła Caritas działającego w Szkole Podstawowej nr 86.

- Pomagam, bo chcę i to lubię. Nie oczekuję w zamian pochwał czy jakiś specjalnych podziękowań. Dzisiejszy festyn traktuję jako możliwość spotkania się z moimi koleżankami i kolegami z różnych szkół, którzy także wspomagają gdańską Caritas - dodaje.

Na zakończenie festynu poświęcone zostały różańce na Światowe Dni Młodzieży. - Różańce zostały zrobione ze sznurków w barwach ŚDM. Przez kilka miesięcy przygotowywały je osoby związane z Caritas. Różańce zostaną wręczone młodych ludziom, którzy już za miesiąc odwiedzą naszą archidiecezję - tłumaczy ks. Steć.