Zapobiegać ideologicznej kolonizacji

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 24.09.2016 23:45

- ŚDM odkryły na nowo sens i potrzebę trwania we wspólnocie. Pragnę życzyć, byście w swoim nauczaniu, wychowaniu i przekazywaniu wiedzy przybliżali dzieci i młodzież do wspólnoty Kościoła, także w wymiarze strukturalnym. Dopiero wówczas wasz wielki wysiłek zakończy się powodzeniem - mówił 24 września do katechetów abp Sławoj Leszek Głódź.

Zapobiegać ideologicznej kolonizacji Spotkanie było także okazją do wyrażenia serdecznych życzeń ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Od modlitwy brewiarzowej rozpoczęło się w Auli Jana Pawła II spotkanie inaugurujące nowy rok pracy katechetycznej. W spotkaniu z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem oraz biskupami pomocniczymi uczestniczyło prawie 800 katechetów z całej archidiecezji. Nie zabrakło także przedstawicieli władz oświatowych i samorządowych.

Poruszane podczas spotkania tematy nawiązywały w dużej mierze do roli i kierunków duszpasterskich, jakie Kościołowi w Polsce wyznaczyły tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Głos zabierali przedstawiciele organizatorów oraz młodzieży, która podjęła służbę w wolontariacie. Słowem świadectwa podzielili się ze zgromadzonymi także biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński. W programie znalazło się również podsumowanie diecezjalnego etapu ŚDM, które przedstawił ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny koordynator wydarzenia. Ks. Piotr Wulgaris zaprezentował natomiast kulisy działań logistycznych związanych m.in. z transportem pielgrzymów do Krakowa.

- Podczas ŚDM ujawniły się wielkie talenty organizatorskie naszych księży. Niewątpliwie zdali oni egzamin - mówił metropolita.

Zwracając się do katechetów, bp Wiesław Szlachetka podkreślał, że ci którzy przekazują naukę Bożą, sami muszą nieustannie ją zgłębiać. - Szczególnie zobowiązani do tego są księża - mówił.

- Miałem wielki przywilej głoszenia katechez podczas ŚDM. Kiedy wraz z biskupem Wiesławem dowiedzieliśmy się o tym, bardzo się ucieszyliśmy, bo była to okazja do wzięcia żywego udziału w ŚDM - mówił bp Zbigniew Zieliński.

- ŚDM wzbudziły we mnie poczucie, że moja parafia to jest moje miejsce. A ludzie, którzy są ze mną w kościele, to jest moja wspólnota. Kiedy dzisiaj na Mszach św. spotykają się rodziny, które gościły w domach pielgrzymów, pozdrawiają się, uśmiechają się do siebie. Czuć, że te dni wciąż trwają - dzieliła się Natalia Laskowska, jedna z wolontariuszek.

Do zgromadzonych zwróciła się także Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty. - Pragnę skierować do Państwa wielką prośbę, byśmy wspólnie podjęli działania na rzecz wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży; wychowania opartego o prawdę, o wartości, o miłosierdzie. Chcę także prosić, byście byli Państwo dobrymi przykładami, wskazówkami dla naszych dzieci. One często szukają pomocy, doświadczają zagubienia. A to właśnie Państwo możecie stanowić dla nich wsparcie i opokę - mówiła.

- ŚDM były wyzwaniem roku także i dla katechetów - mówił do zgromadzonych abp Sławoj Leszek Głódź. - W sanktuarium w Łagiewnikach Jan Paweł II zapalił i rozbudził ogień miłosierdzia. Dziękujemy za podtrzymywanie tego nauczania o miłosierdziu Bożym. To wielka łaska, że Opatrzność dała nam papieża Franciszka, który tak bardzo wzmacnia i poszerza ten płomień - podkreślał hierarcha.

Dodał także, nawiązując do słów papieża Franciszka, że tym, co najbardziej zagraża właściwemu kształtowaniu młodych, jest "kolonizacja ideologiczna". - Rozwija się ona różnymi drogami. Pieniądza, terroryzmu, pomieszania pojęć o rodzinie, małżeństwie i płci - zaznaczał metropolita. Arcybiskup zwrócił się także ze słowem serdecznego podziękowania do kapłanów, wolontariuszy oraz władz samorządowych wszystkich szczebli za zaangażowanie w przygotowanie diecezjalnego etapu ŚDM.

Na zakończenie metropolita wręczył nominacje nowym wizytatorom katechetycznym. Ks. Krzysztof Nowak otrzymał ponadto dekret ustanawiający go z dniem 1 października proboszczem w Żelisławkach.