Posługa życiu wiecznemu

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 13.10.2016 23:52

- Podjęliście życiową decyzję. Seminarium to nie tylko studia, ale i decyzja o poświęceniu swojego życia na służbę Bogu, Kościołowi i przyszłości ludzi - mówił do kleryków I roku seminarium abp Sławoj Leszek Głódź.

Posługa życiu wiecznemu - Niech zawsze na początku każdej naszej decyzji będzie rozum rozświetlony Bożą mądrością płynącą z Ewangelii oraz modlitwa o Bożą pomoc i błogosławieństwo. Wtedy każde takie dzieło będzie przynosić pożytek doczesny i wieczny, czyli będzie służyć zbawieniu naszemu i naszych bliźnich - mówił w homilii bp Wiesław ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Eucharystią 13 października w katedrze oliwskiej alumni, moderatorzy i wykładowcy GSD rozpoczęli kolejny rok akademicki. Mszy św. sprawowanej przez kilkudziesięciu kapłanów przewodniczył abp Głódź. W uroczystości uczestniczyli nie tylko społeczność GSD, ale także rektorzy i delegacje senatów uczelni Wybrzeża. Nie zabrakło także rodzin studiujących w seminarium kleryków.

Na początku Mszy św. zgromadzeni odśpiewali Hymn do Ducha Świętego. - U progu nowego roku akademickiego w Gdańskim Seminarium Duchownym prosiliśmy Ducha Świętego o Jego dary. Obejmujemy naszą modlitwą także wszystkie uczelnie Trójmiasta, ich rektorów, senaty i studentów, by światło Ducha prowadziło ich po ścieżkach nauki i ubogacało całe środowisko akademickie. GSD jest ważną cząstką tych uczelni - mówił na wstępie Mszy św. metropolita.

Posługa życiu wiecznemu   Moment wręczenia indeksów alumnom I roku GSD ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Podczas uroczystości homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka. - U początku podejmowanego dzieła modlimy się o Boże błogosławieństwo, by przyniosło ono pożytek doczesny i wieczny - podkreślał bp Wiesław. - Rok akademicki w seminarium ma szczególne znaczenie. Oto powołani przez Chrystusa alumni towarzyszą Mu, wsłuchują się w Jego naukę, przypatrują się Jego czynom. W ten sposób poznają Jezusa, Bożego Syna, który jest najważniejszą wypowiedzią Boga i wypełnia Boży plan zbawienia obejmujący cały świat i wszystkich ludzi - mówił hierarcha.

- Sam Chrystus przez posługę moderatorów profesorów przygotowuje was, drodzy alumni, do udziału w swoim kapłaństwie. I On sam w dniu święceń pośle was, abyście byli szafarzami Dobrej Nowiny i szafarzami sakramentów, które są widzialnymi znakami łaski Bożej - zwracał się do kleryków biskup.

- Celem posługi kapłańskiej jest troska o zbawienie każdego człowieka. Jeśli ta posługa wypełniana jest według myśli Jezusa, przynosi wiele treści i daje poczucie głębokiego sensu, bo służy sprawie najważniejszej - życiu wiecznemu - podkreślał bp Szlachetka. - Chrystus potrzebuje kapłanów, którzy będą dojrzali, męscy, zdolni do praktykowania duchowego ojcostwa. Aby to nastąpiło, trzeba rzetelności wobec siebie, otwartości wobec kierownika duchowego i ufności w miłosierdzie Boże - dodał hierarcha.

Posługa życiu wiecznemu   Wyróżniający się alumni otrzymali od metropolity nagrody ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Druga część uroczystości odbyła się w auli Jana Pawła II. Na początku głos zabrał ks. dr hab. Grzegorz Szamocki, rektor GSD. Po powitaniu gości i podsumowaniu poprzedniego roku akademickiego ks. rektor zwrócił się do alumnów. - To wasze święto. Cieszcie się, że Bóg was wybrał i powołał. Weszliście na wspaniałą drogę. Zachowujcie więc entuzjazm. Bądźcie dumni, że jesteście alumnami GSD. Z chęcią podejmujcie i wypełniajcie obowiązki, jakie niesie z sobą seminaryjna formacja. Nie oszczędzajcie się. Ćwiczcie z poświęceniem ducha i intelekt, abyście mogli sprostać wyzwaniom, jakie stawiać będą przed wami środowiska, do których zostaniecie posłani - mówił do swoich podopiecznych.

Na I roku studia w GSD rozpoczyna 9 kleryków. Podczas uroczystości odbyło się ich ślubowanie. Następnie ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW, wraz z rektorem seminarium wręczyli nowym alumnom indeksy. Zgromadzeni w auli Jana Pawła II wysłuchali także wystąpienia przedstawiciela kleryków oraz wielu życzliwych słów, jakie skierowali do nich przybyli na uroczystość goście z zaprzyjaźnionych uczelni. Wykład inauguracyjny, zatytułowany "Quo vadis, akademia?", wygłosił ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz.

- W tym roku przeżywamy Rok Miłosierdzia i 1050. rocznicę chrztu. Doświadczyliśmy też nowego, żywego, młodego oblicza Kościoła podczas ŚDM. Dzisiaj dziękujemy Bogu za tych 9 wspaniałych, odważnych młodych ludzi, którzy wchodzą na drogę powołania. Wszystkim alumnom chcę dziś życzyć, żebyście byli dobrymi żołnierzami Chrystusa - mówił na zakończenia abp Głódź.