Arcybiskup spotkał się z katechetami

Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

publikacja 14.01.2017 14:30

Abp Sławoj Leszek Głódź przełamał się z nimi opłatkiem.

Arcybiskup spotkał się z katechetami Abp Sławoj Leszek Głódź złożył życzenia katechetom Jan Hlebowicz /Foto Gość

W auli św. Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie 14 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe katechetów archidiecezji gdańskiej z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem.

- Katecheci działają twórczo i aktywnie. Podejmują wiele działań i włączają się w liczne inicjatywy. Dziękuję wam za to i życzę siły do dalszej pracy - mówił metropolita gdański.

W spotkaniu uczestniczył Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

- Dziękuję nauczycielkom i nauczycielom religii zarówno duchownym jak i świeckim za wiele działań społecznych, które podejmują poza programem swoich zajęć. To ważne byśmy pamiętali, że droga pojednania i bycia w łączności z Bogiem wiedzie przez szacunek do człowieka, każdego, w jego pięknej różnorodności - powiedział.

- Na cały nowy rok życzę podążania ścieżkami, które pięknie i prosto w swoim przekazie kieruje do nas papież Franciszek. Jego osobiste świadectwo i przypominanie nam wszystkim prostoty teologii zawartej w słowach: proszę, dziękuję, przepraszam. Tej postawy w każdym pokoju nauczycielskim i rodzinach z serca wszystkim życzę - dodał.

Głos zabrała także Monika Kończyk, pomorski Kurator Oświaty. - Rok 2017 będzie rokiem być może trudnym, ale dzięki współdziałaniu, zrozumieniu i wzajemnej życzliwości, z pewnością będzie rokiem dobrej zmiany w edukacji. Zmiany oczekiwanej, bo edukacja nie może być w stagnacji. Wspólnie poradzimy sobie znakomicie - mówiła.

Obecnie w bazie Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej zarejestrowanych jest 812 katechetów, w tym 518 osób świeckich, 245 księży i 49 sióstr zakonnych.

- Wszyscy katecheci angażują się w różne formy działalności na rzecz szkoły i społeczności pozaszkolnej - zaznacza ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

- Takim najbardziej znanym przykładem jest działalność Szkolnych Kół Caritas. Katecheci organizują także konkursy wiedzy oraz uczestniczą w ogólnopolskich konkursach takich jak: Olimpiada Teologii Katolickiej, czy Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej Civitas Christiana. Ciężko wymienić wszystkie działalności. Naprawdę jest tego dużo, ale mało się o tym mówi - uzupełnia.

Arcybiskup spotkał się z katechetami   Wspólne zdjęcie abp. Sławoja Leszka Głódzia z katechetami oraz ich podopiecznymi, którzy przygotowali artystyczną oprawę sobotniej uroczystości Jan Hlebowicz /Foto Gość - W dzisiejszych czasach praca z młodzieżą jest dla współczesnego katechety ogromnym wyzwaniem, ale także i zadaniem, które powinien podejmować z radością i pasją oraz świadomością misji. Katecheci są zobowiązani do nieustannego poszerzania swojej wiedzy, umiejętności i predyspozycji, a także formacji duchowej, aby katecheza dawała młodym ludziom możliwość pogłębiania relacji z Jezusem Chrystusem - mówi Paweł Sitarek, katecheta w Gimnazjum nr 13 w Gdyni-Chyloni.

-  Pracując z młodzieżą, przygotowując kolejne katechezy, staram się odwoływać do tego, czym żyje współczesny młody człowiek. Posługuję się metodami aktywizującymi, a także włączam do zajęć takie elementy jak taniec czy śpiew - dodaje.