Ratunek w kilku kliknięciach

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 22.02.2017 17:00

W Gdyni powstała strona internetowa, która ma nie tylko pomagać, a także dać szansę niesienia pomocy.

Użytkownik strony może wyszukiwać informacje ze względu na kategorie, dzielnice zamieszkania bądź datę urodzenia Użytkownik strony może wyszukiwać informacje ze względu na kategorie, dzielnice zamieszkania bądź datę urodzenia
Justyna Liptak /Foto Gość

- Nasz pomysł był taki, aby stworzyć stronę napisaną językiem potrzeb wynikających z konkretnych problemów - mówi Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni, twórca strony gdyniawspiera.pl.

Inicjatywa powstała m.in. dlatego, bo pracownicy ZPS zauważyli, że osoby, które przychodzą w poszukiwania wsparcia, mają już za sobą długą i najczęściej skomplikowaną drogę.

- Okazuje się, że szukanie pomocy wcale nie jest tak proste i oczywiste, bo nazwa instytucji potrafi być myląca - podkreśla P. Lebiedziński.

Postanowiono stworzyć źródło, które będzie wyszukiwało po konkretnych obszarach problemowych, a nie po instytucjach, i będzie zawsze aktualne.

- Strony internetowe będące tzw. bazami różnych instytucji, zamiast czytelnej informacji, w jakim zakresie dana placówka pomaga, zaczynają się od tego, kto jest dyrektorem, jakie ma wykształcenie, co zniechęca do dalszego zapoznawania się z treścią - wyjaśnia dyrektor.

Strona charakteryzuje się bardzo przyjaznym, prostym w obsłudze interfejsem, który jednocześnie zawiera szeroki zakres zagadnień. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać: gdyniawspiera.pl i wybrać nurtujące zagadnienie - od uzależnienia po utratę pracy.

- Obecnie współpracuje z nami ok. 40 partnerów - od Powiatowego Urzędu Pracy przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, po Biuro Porad Obywatelskich czy policję. Są to instytucje, które wsparcia udzielają bezpłatnie, bo to jest kluczem naszego projektu - podkreśla dyrektor.

Dodatkowo gdyniawspiera.pl umożliwia zaangażowanie się w pomoc dla potrzebujących. - Dzięki stronie wolontariusze znajdą obszar, w którym chcieliby się realizować. Zostaną pokierowani do konkretnych instytucji wspierających. Mogą zaangażować się m.in. w niesienie pomocy seniorom czy osobom niepełnosprawnym. Również miłośnicy zwierząt i ekologii znajdą coś dla siebie - tłumaczy P. Lebiedziński.

Dyrektor podkreśla, że jeśli obecnie czegoś na stronie nie ma, nie znaczy, że po jakimś czasie się nie pojawi.

- Katalog placówek wspierających będzie cały czas aktualizowany i systematycznie powiększany o te instytucje, które zgłoszą się do naszego projektu. Bo gdyniawspiera.pl ma być stuprocentowym narzędziem do niesienia i oferowania pomocy - wyjaśnia P. Lebiedziński.