Festiwal pracy

Agnieszka Lesiecka

publikacja 02.03.2017 17:45

- Warto brać udział w targach pracy, aby dowiedzieć się, co można zrobić ze swoim życiem zawodowym, odkryć swoje talenty oraz zobaczyć, czego obecnie oczekują od nas pracodawcy - mówi Iwona Romanowicz, zastępca kierownika działu Programów i Obsługi Pracodawców w Gdańskim Urzędzie Pracy.

Festiwal pracy Organizatorami Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza są: Gdański Urząd Pracy oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku Agnieszka Lesiecka /Foto Gość

Ponad 100 firm oraz 6 tysięcy ofert pracy czekało na uczestników V Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza, które odbyły się 2 marca w gdańskim centrum konferencyjno-kongresowym AmberExpo.

W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. W Alei Rekrutacji eksperci podpowiadali, jakich błędów unikać przy wysyłaniu CV. Na miejscu można było zrobić profesjonalne zdjęcie do dokumentów aplikacyjnych oraz sprawdzić znajomość języków obcych za pomocą testów oraz podczas rozmowy z lektorami języka angielskiego i niemieckiego.

Dla osób marzących o założeniu własnej firmy przygotowano specjalną Strefę Przedsiębiorczości. Tam, oprócz informacji o tym, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej, można było dowiedzieć się, jak rozwinąć swój pomysł w dobrze prosperujący biznes.

Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli także o młodzieży. Dla uczniów i studentów przygotowano wiele warsztatów, podczas których mogli dowiedzieć się m.in., jak rozwijać swoje talenty w sieci, jak zabrać się do szukania pierwszej pracy oraz jak zarabiać na trendach w social media.

Festiwal pracy   - Warto odwiedzić Centrum Rozwoju Talentów. Jest to jednostka Gdańskiego Urzędu Pracy dedykowana wszystkim mieszkańcom metropolii, zarówno młodzieży, jak i osobom dorosłym, którzy chcieliby odkryć swoje talenty. Centrum Rozwoju Talentów przeprowadza testy, grupowe rozmowy oraz specjalne warsztaty - opowiada Iwona Romanowicz Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Tegorocznym Targom towarzyszyła także konferencja "Metropolitan Career", w czasie której Natalia Hatalska, znana blogerka, oraz Przemek Staroń, psycholog i kulturoznawca, opowiedzieli, jak cyfryzacja i nowe technologie zmienią pracę i edukację ludzi w najbliższej dekadzie.

- Przyjechałam tu zapoznać się z ofertami pracy, ale niestety nie znalazłam nic dla siebie. Moje oczekiwania widać były większe niż proponowane stanowiska - mówi Katarzyna, absolwentka psychologii.

- Widziałam wiele ogłoszeń, w których poszukiwano ludzi z kilkuletnim doświadczeniem. Martwi mnie to, że pracodawcy wciąż zapominają o absolwentach, którzy kończą szkołę i dopiero wchodzą w dorosłe życie. Mimo odbytego niejednego stażu, żadne z proponowanych stanowisk nie było przeznaczone dla mnie - żali się. - Co do Targów, to bardzo podobała mi się ich organizacja, niestety sama oferta rodzi pewien niedosyt - podsumowuje.

Na koniec stycznia 2017 roku stopa bezrobocia w Gdańsku wynosiła 3.7 proc., w powiecie gdańskim - 5,7 proc., a w całym województwie pomorskim - 7,5 proc.