Szansa na zmianę

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 20.09.2017 20:00

Do Sopotu, na międzynarodowe spotkanie młodzieży Szkół Drugiej Szansy, przyjechali uczniowie ze Szwecji, Danii, Portugalii, Niemiec i Francji. Młodym towarzyszą nauczyciele i dyrektorzy placówek.

Ceremonia Otwarcia międzynarodowego spotkania młodzieży Szkół Drugiej Szansy odbyła się w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie Ceremonia Otwarcia międzynarodowego spotkania młodzieży Szkół Drugiej Szansy odbyła się w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie
Justyna Liptak /Foto Gość

Wszystkie szkoły należą do Europejskiego Stowarzyszenia Miast na rzecz Edukacji Drugiej Szansy. Sopot jest jedynym miastem w Polsce, które w 2012 r. rozpoczęło ten projekt u siebie. To przedsięwzięcie skierowane do młodych osób, które wypadły z systemu edukacji formalnej - nie posiadają przygotowania zawodowego, które pomogłoby im w uzyskaniu samodzielności. Mają niskie kompetencję społeczne i osobiste.

- Naszym celem jest wyciągnięcie ich ze stagnacji - motywujemy do zmiany - mówi Marcin Bednarz z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, będącej organizatorem spotkania.

W trakcie pobytu, młodzieży uczestniczyć będzie w różnego rodzaju aktywnościach - warsztatach artystycznych, sportowych, grach miejskich. Ma to służyć zwiększeniu integracji młodych osób, kreowaniu postaw służących aktywności, samodzielności, tolerancji i demokracji.

- Młody człowiek, w czasie trwania projektu, uczy się rzeczy, których nie zaznał wcześniej - musi wstać, przyjść na czas do pracy, musi się odpowiednio ubrać, musi się przygotować na spotkanie z psychologiem, z doradcą zawodowym - są to czynności, które powodują, że uczestnicy zaczynają się zmieniać - biorą za siebie odpowiedzialność i zaczynają być niezależni - podkreśla M. Bednarz.

Magda Koza jest pedagogiem w projekcie. - Takie, międzynarodowe spotkanie, to szansa dla młodzieży na poszerzenie horyzontów. Jednocześnie, uczestnicy mogą wymienić się doświadczeniami, podszkolić językowo, a także otworzyć na inne kultury - mówi.

W ramach spotkania odbędzie się również szkolenie nauczycieli odnośnie kreatywnych metod nauczania, wykorzystania nowoczesnych nośników informacji. - W programie spotkania przewidzieliśmy czas na rozmowy i warsztaty, gdyż edukacja osób prowadzących młodzież jest niezwykle istotna. Dodatkowo, chcemy czerpać dobre wzorce, które pozwolą nam jeszcze lepiej wspierać młodzież - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Luca i Joyce przyjechali ze Szwecji. - Pewnie, że się cieszę z drugiej szansy. Nareszcie mam możliwość na normalne życie - na pracę i na samodzielność - mówi chłopak. Joyce uważa, że projekt pozwala jej stać się lepszą osobą. - Wiem, że w przyszłości będę mogła być kim chce, bo to zależy ode mnie. Bunt, szwendanie się po ulicy, uciekanie od odpowiedzialności to nie jest już mój sposób na życie. Chcę dobrze wykorzystać ten czas i nauczyć się jak być dorosłą - mówi.

Młodzi zostaną w Sopocie do 22 września. Organizatorem spotkania jest Caritas Archidiecezji Gdańskiej we współpracy z Urzędem Miasta Sopotu.

Więcej o Szkołach Drugiej Szansy w 39. numerze "Gościa Gdańskiego" na 1 października.