Szkoła rozwoju ojczyzny

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 08.12.2017 17:59

- Dzisiejsza uroczystość to okazja do spotkania, a także do wyrażenia naszej wdzięczności Bogu za wszystkie lata funkcjonowania Akademii Morskiej - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź
Justyna Liptak /Foto Gość

W piątek 8 grudnia święto Akademii Morskiej w Gdyni zainicjowała Msza św. koncelebrowana przez abp. Sławoja Leszka Głódzia. W Eucharystii w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni wzięli udział pracownicy, studenci oraz absolwenci uczelni.

- Chciejmy jeszcze raz z wdzięcznością popatrzeć na naszą alma mater, której początki sięgają roku 1920 i aktu utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie - przypomniał metropolita. - Duchem waszej uczelni był zawsze rozwój gospodarki morskiej jako jednej z dziedzin rozkwitu państwa, a powstanie szkoły wiązało się nierozerwalnie z wyrazem dumy, że możemy gospodarować morzem i jego dobrami.

Metropolita zaznaczył, że misja Akademii Morskiej, czyli kształcenie kadr marynarzy i oficerów, jest nadal aktualna. - Jest to piękny ideał rozwoju ojczyzny - otwarcia Polski na świat. Dzisiaj możemy patrzeć na nowoczesny styl kształcenia, który odpowiada standardom europejskim i światowym. Wasza uczelnia przygotowuje studentów do pracy we flocie XXI wieku - mówił arcybiskup.

Kaznodzieja przypomniał, że obchody święta Akademii Morskiej wiążą się ze świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. - To właśnie 8 grudnia 1920 r. zainaugurowano zajęcia dydaktyczne na waszej uczelni. Mamy więc doskonałą okazję, aby za przykładem Maryi, która jest naszą najdoskonalszą Przewodniczką przez życie, odpowiedzieć Bogu: "fiat" - wyjaśnił hierarcha. - Naśladujmy Najświętsza Maryję Pannę, która przez wieki pielgrzymuje w wierze z Jezusem Chrystusem. Wolna od skażenia, jakim jest grzech, pokaże nam, jak dotrzeć do Boga.

Po Mszy św. na auli im. T. Meissnera odbyło się uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu AMG. Świętowanie zakończył Apel Pamięci.

Akademia Morska w Gdyni została powołana do życia decyzją ministra spraw wojskowych gen. Józefa Leśniewskiego 17 czerwca 1920 r. jako Szkoła Morska w Tczewie z dwoma wydziałami - nawigacyjnym i mechanicznym. Ze względu na trwającą wówczas wojnę polsko-bolszewicką zajęcia dydaktyczne zainaugurowano dopiero 8 grudnia 1920 roku. Absolwenci uzyskiwali uprawnienia, jakie dawały studia wyższe. W 1930 r. szkołę przeniesiono do Gdyni, do nowo wybudowanego kompleksu budynków przy ul. Morskiej i przemianowano na Państwową Szkołę Morską. W czasie II wojny światowej szkoła prowadziła działalność w Southampton i Londynie. 

Po wojnie wróciła do dawnej siedziby jako szkoła średnia. W roku 1968 przekształcono Państwową Szkołę Morską w Gdyni w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. W 2001 r. uczelnia otrzymała status akademii i zmieniła nazwę na Akademia Morska w Gdyni.