Dziedzictwo warte odkrycia

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 20.02.2018 12:57

Gdynianin wyszedł z pomysłem stworzenia kompleksowego podręcznika dla ministrantów i ceremoniarzy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Szymon Orkisz ma nadzieję, że jego książka będzie narzędziem, które usprawni proces formacji i przekazywania wiedzy Szymon Orkisz ma nadzieję, że jego książka będzie narzędziem, które usprawni proces formacji i przekazywania wiedzy
Justyna Liptak /Foto Gość

Szymon Orkisz posługuje jako ceremoniarz w Gdańskim Środowisku Tradycji Katolickiej. Kilka lat temu wpadł na pomysł, aby napisać skrypt kursu ministrantury i ceremoniarza w starej formie liturgii, ponieważ w Polsce brakowało takiej książki.

Autor "Servite Domino! Podręcznik dla ministrantów i ceremoniarzy do liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego" podkreśla, że książka ma pomóc ugruntować już zdobytą wiedzę, a także uzupełnić jej braki.

- W Polsce powstają nowe miejsca celebracji. W naszej archidiecezji też widać zdecydowany wzrost zainteresowania - coraz więcej ludzi uczestniczy w Mszach św. trydenckich. Odbywają się śluby, a także chrzty, przybywa również osób chętnych do posługi - tłumaczy.

Opis służby w tym podręczniku czerpie z wielu ceremoniałów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. - Zaproponowane rozwiązania są dobrze ugruntowane i sprawdzone oraz stosowane w wielu miejscach. Chodziło mi o spisanie również tego, co zwykle przekazywane jest podczas kursów i zbiórek ministranckich - podkreśla autor.

Publikacja Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec to kompendium wiedzy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych ministrantów, a także ceremoniarzy.

- Kiedy prezbiteria zapełniają się posługującymi, a chóry muzykami, pojawia się niebezpieczeństwo, że brak dostatecznego zaznajomienia się z formą celebracji może doprowadzić do obojętności względem piękna i przepisów, co w rezultacie obniży jej poziom - mówi autor.

Czytelnik znajdzie w podręczniku informacje o przygotowaniu prezbiterium do celebracji, podziale obrzędów Mszy św., zachowaniu, ubiorze i postawie, a także wskazówki na temat ministranckiej posługi w trakcie m.in. Mszy św. solennej czy Mszy św. śpiewanej, a także roli chóru liturgicznego.

Książka obfituje w ilustracje pomocnicze oraz tabele. - Ten kanon został wypracowany przez wieki tradycji Kościoła. Jest naszym dziedzictwem, które warto odkryć na nowo. Dlatego w podręczniku zaprezentowane zostały różne posługi ministrancie - podkreśla autor.


Więcej o podręczniku dla ministrantów i ceremoniarzy w rycie trydenckim w nr. 8. "Gościa Gdańskiego" na 25 lutego.