Radość zbudowana na wierze

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

publikacja 11.05.2018 16:20

Wyruszyła 350. Pielgrzymka Oliwska na Kalwarię Wejherowską.

Radość zbudowana na wierze - Pielgrzymka staje się dla człowieka szczególnym wyzwaniem, bo przez pielgrzymowanie możemy odkryć sens ludzkiej egzystencji oraz odnaleźć Boga w sercu drugiego człowieka - mówił bp Zieliński. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Mszą św. odprawioną w katedrze oliwskiej 11 maja rozpoczęła się 350. Pielgrzymka Oliwska na Kalwarię Wejherowską. Przewodniczył jej bp Zbigniew Zieliński.

Wraz z nim Eucharystię sprawowali: ks. prał. Jan Jasiewicz, proboszcz katedry, ks. dr Adam Jeszka, przewodnik jubileuszowej pielgrzymki oraz ks. prał. Mirosław Paracki, proboszcz oliwskiej parafii św. Stanisława Kostki, były długoletni wikariusz katedry.

Nie zabrakło także kapłanów, którzy od lat biorą udział w pielgrzymkach pieszych: ks. Tadeusza Chajewskiego, proboszcza gdańskiej parafii MB Nieustającej Pomocy, ks. Władysława Pałysa, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gdyni oraz ks. Rafała Saramy, wikariusza w parafii św. Józefa na gdańskim Przymorzu.

- Pielgrzymowanie daje doświadczenie radości, której nic nie zdoła odebrać. Ugruntowanej, bo zbudowanej na głębokiej wierze - mówił w homilii bp Zbigniew Zieliński.

Radość zbudowana na wierze   - Pielgrzymowanie to czas miłości i radości, czas doświadczania bliskości Boga w drugim człowieku - mówił na rozpoczęcie pielgrzymki ks. Adam Jeszka. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Hierarcha stwierdził, że udział w pątniczej drodze pozwala namacalnie doświadczyć tego, że "nikt nie żyje dla siebie", a dziedzictwo 350 lat historii sprawia, że pielgrzymka staje się dla wiernych zarówno darem, jak i zadaniem.

- Tyle wieków, tyle pokoleń wędrowało z oliwską pielgrzymką na wejherowskie wzgórza. To niezwykła historia. Odkrywamy to bogactwo pisane historią minionych wieków i wiarą przeszłych pokoleń. To związane z początkami oliwskiej pielgrzymki, kiedy z inicjatywy gdańskich karmelitów wyruszyła ona do Wejherowa jako ekspiacja za podpalenie kościoła w dzisiejszej dzielnicy Gdańska na Chełmie. Potem przybierając różne kształty i trasy, stała się źródłem bogatych tradycji, których spadkobiercami są w szczególny sposób pielgrzymi i bractwo Krzyża Św. opiekujące się feretronem - mówił bp Zieliński.

Biskup zaznaczył, że oliwska pielgrzymka wiąże się bezpośrednio z kultem wizerunku MB Oliwskiej.

- Matka Boże Oliwska jest szczególną ikoną tej pielgrzymki. Nie tylko przewodzi nam, gdy wyruszamy na szlak, ale także tu w oliwskiej katedrze prowadzi nas - Jej dzieci - ku Chrystusowi - zaznaczał.

Radość zbudowana na wierze   Wychodzących na pątniczy szlak pielgrzymów pobłogosławił ks. Janusz Jasiewicz, proboszcz katedry. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Dziś wieczorem pielgrzymi dotrą na nocleg do Szemuda. Wejście pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską odbędzie się w sobotę o godz. 11.30. Do katedry pątnicy powrócą w niedzielę ok. godz. 21.00, gdzie podczas Apelu Jasnogórskiego powita ich społeczność katedralnej parafii.