Rekolekcje dla inteligencji Wybrzeża

Piotr Piotrowski

publikacja 03.04.2023 17:07

Wielkopostne rozważania o Modlitwie Pańskiej dla inteligencji archidiecezji gdańskiej prowadzi ks. prof. Waldemar Chrostowski, znakomity teolog i biblista. Nauki potrwają do Wielkiej Środy, a odbywają się w archikatedrze oliwskiej.

Rekolekcje dla inteligencji Wybrzeża Ks. prof. Waldemar Chrostowski głosi nauki o Modlitwie Pańskiej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W Niedzielę Palmową rozpoczęły się rekolekcje dla inteligencji Wybrzeża. - Cieszę się, że udało nam się wrócić do tej idei i przygotować nauki, które po kilku latach powracają do naszej archidiecezji, a do których zapraszamy inteligencję. Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Waldemar Chrostowski, który jest wybitnym teologiem i biblistą. Myślę, że tematyka naszych spotkań będzie ciekawa i pozwoli owocnie przeżyć Wielki Tydzień. Niech to będzie dobre przygotowanie na czas Wielkiejnocy - mówił bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy AG przed pierwszą nauką.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski jest profesorem doktorem habilitowanym teologii, biblistą, konsultorem Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich, duchownym zaangażowanym w dialog katolicko-żydowski. Do 1998 r. współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad 2000 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zajmuje się głównie Starym Testamentem.

W czasie gdańskich rekolekcji nauki księdza profesora będą dotyczyły tematyki Modlitwy Pańskiej. W czasie pierwszego wieczoru z modlitwą "Ojcze nasz" kaznodzieja przypomniał jej genezę i budowę teologiczną. - Mamy w Ewangelii dwa obrazy mówiące o jej genezie, u św. Łukasza i św. Mateusza. Obaj opisują, że uczniowie uczą się jej od Jezusa, ale również pokazują inicjatywę. Jak było naprawdę? Odpowiedź brzmi: tak i tak. W czasie trzech lat wspólnej wędrówki po Ziemi Świętej zarówno Jezus, jak i uczniowie mogli być inicjatorami jej poznania - mówił kaznodzieja.

Przypomniał też zgromadzonym, że modlitwa nosi silne związki ze Starym Testamentem. - Jest nawiązaniem do Dekalogu, do doskonałej liczby "7". Jest odpowiednikiem przykazań Bożych. Ma także charakter wertykalny i horyzontalny, w odniesieniu do próśb, które siedem razy wypowiadamy w tej modlitwie - dodał ks. prof. W. Chrostowski.

Nauki potrwają do Wielkiej Środy i odbywają się po wieczornej Mszy św. w oliwskiej świątyni.


Plan rekolekcji

Wielki Poniedziałek
19.30 - Msza św. z homilią
Po Mszy św. - nauka

Wielki Wtorek
19.30 - Msza św. z homilią
Po Mszy św. - nauka

Wielka Środa
19.30 - Msza św. z homilią
Po Mszy św. - nauka

Okazja do spowiedzi - każdego dnia rekolekcji od 19.00