Wstawia się za nami u Syna

Wioleta Żurawska

publikacja 28.01.2024 18:15

Rok 2024 jest dla Rumi wyjątkowy z uwagi na doniosłe jubileusze. Pierwszą piśmienną wzmiankę o miejscowości zanotowano równo osiem wieków temu, a 75 lat temu poświęcono obraz NMP Wspomożenia Wiernych, przed którym pokolenia rumian wypraszały i wypraszają cuda.

Wizerunek rumskiej Madonny umieszczony jest w prezbiterium świątyni. Wizerunek rumskiej Madonny umieszczony jest w prezbiterium świątyni.
Wioleta Żurawska /Foto Gość

Eucharystii w niedzielę 28 stycznia połączonej z uroczystościami ku czci św. Jana Bosko, patrona miasta, przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Liturgia w rumskim sanktuarium zgromadziła parafian i wiernych archidiecezji, którym szczególnie bliska jest Madonna Księdza Bosko. - W tym szczególnym dniu zwracamy nasze myśli, oczy i serca ku Maryi. Ona, jako Wspomożycielka Wiernych, zawsze prowadzi nas wszystkich do Chrystusa. Dlatego, wdzięczni za Jej obecność w naszym życiu, w tutejszej parafii, za Jej nieustanną opiekę, pragniemy prosić Ją, aby wstawiała się za nami u Boga i wypraszała odpuszczenie wszystkich naszych grzechów - mówił metropolita.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Itrych SDB, inspektor Inspektorii Salezjańskiej pw. św. Wojciecha w Pile. - Patrząc na ten obraz, musimy poznać jego historię. Po wojnie zdarzył się wypadek, zawaliła się ściana budowanej właśnie świetlicy zakładowej rumskiej garbarni. Nikt nie zginął. Pobożni i wdzięczni robotnicy uznali to za interwencję Matki Bożej i postanowili w podziękowaniu ufundować wizerunek Wspomożycielki - przypomniał kapłan historię obrazu.

Jego pierwowzorem jest wizerunek z Turynu, który powstał z inspiracji księdza Bosko, gdy temu przyśniła się Najświętsza Maryja Panna. - Malarz rumskiego obrazu, ks. Władysław Lutecki, posługując się nielicznymi dostępnymi fotografiami oryginału, sprawił, że rumska Wspomożycielka otrzymała wyjątkowy wyraz, różniący się w szczegółach. Mimo tych różnic, jest to ta sama Matka Boża, która ukazała się założycielowi zgromadzenia salezjanów i która dziełu salezjańskiemu do dziś przyświeca i błogosławi - tłumaczył inspektor.

- Że chce wspomagać i czyni to chętnie, dowodzi Kana Galilejska. Pierwszy cud Chrystusa uczyniony na prośbę Matki niezbicie dowodzi, że Matce Bożej nie są obojętne nasze ludzkie sprawy i nasze ludzkie trudności. Potwierdza to ponad 2 tysiące lat istnienia Kościoła. Potwierdzają to liczne miejsca Jej kultu, tak licznie rozsiane po wszystkich krajach. Wspomaga w sprawach zbawienia, jest wspomożeniem wszystkich wiernych. Jest także wspomożeniem poszczególnych ludzi. Jest wspomożeniem naszym - zakończył ks. Itrych.


Artykuł o cudownym wizerunku rumskiej NMP Wspomożenia Wiernych ukaże się w 5. numerze "Gościa Gdańskiego" na 4 lutego.