Diecezjalne rekolekcje dla mężczyzn

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 28.02.2024 19:00

Bractwo Świętego Pawła, we współpracy z Wojownikami Maryi oraz Rycerzami Kolumba, zaprosiło na kolejną już edycję diecezjalnych rekolekcji dla mężczyzn.

Ks. Filip Krauze, doktor i wykładowca teologii fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ks. Filip Krauze, doktor i wykładowca teologii fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Justyna Liptak /Foto Gość

Zaproszenie skierowane zostało do mężczyzn z terenu naszej archidiecezji. Odpowiedziało na nie wielu panów w różnym wieku, wypełniając ławki świątyni. - Czas Wielkiego Postu to moment przygotowywania się na przyjście Zmartwychwstałego Jezusa, a jednocześnie poszukiwanie swojego miejsca w Kościele. Poszukiwanie siły, wzmocnienia męskości, aby być lepszymi mężami - wspierającymi swoje rodziny, a także lepszymi ludźmi w ogóle. Rekolekcje dają konkretne wskazówki, żeby to zrealizować - mówi pan Tomasz, jeden z uczestników.

- Każdego roku uczestniczę w tych rekolekcjach. To czas prawdziwego umocnienia w wierze, na jej odbudowanie i życie według jej zasad - dodaje pan Dariusz.

Tegoroczne hasło rekolekcji dla mężczyzn brzmiało: "Wiara, własność, rodzina - a co ponadto, od złego pochodzi". Nauki wygłosił ks. Filip Krauze, doktor i wykładowca teologii fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

- Dzisiaj towarzyszy nam bardzo wiele rozproszeń, a także angażujemy się w rzeczy, które nie prowadzą nas do istoty przeżywania życia. Otacza nas ogromny, często pełen negatywnych przesłań, szum informacyjny. Dlatego, tak bardzo potrzebny nam przekaz nacechowany pozytywnymi wartościami - mówi ks. Krauze.  

Podkreśla, że krzywdzącym jest stereotyp, że kościół cały czas mówi: "nie". - Kościół mówi: "tak" - wierze i wierności, mówi: "tak" - własności i rodzinie, ale tej złożonej z mężczyzny i kobiety - podkreśla.

Rekolekcjonista dodaje również, że ewangelizacja nie jest możliwa bez poruszenia kwestii społecznych. - Podkreślał to św. Jan Paweł II i jest to niezwykle aktualne nadal, kiedy hasło polaryzacji społecznej odmieniane jest przed wszystkie przypadki - mówi.

W trakcie nauk ks. Krauze zaznaczał, że zmiany należy rozpoczynać od siebie - bez wymówek, że dana sytuacja jest zastałą i nie da się nic zrobić. - Zwróćmy uwagę, że tematy związane z sytuacją w naszej ojczyźnie są nieustannym przedmiotem troski wielu osób. Natomiast dla nas - ludzi Kościoła - powinny być również okazją do niezależnego przylgnięcia do wartości, do skupienia się na niezależnej narracji, a nie zastanawianiu się ile prawicy czy lewicy jest w Kościele, a w tym czasie umknie nam ten najcenniejszy dar Boga, życie - tłumaczy ks. Krauze.

Diecezjalne rekolekcje dla mężczyzn odbywały się w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Gdańsku.