Dzień skupienia katechetów

Wioleta Żurawska

publikacja 12.03.2024 00:10

Blisko 80 nauczycieli religii z archidiecezji gdańskiej spotkało się w sobotę 9 marca w parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni, by wspólnie przeżywać kerygmat.

Całodzienne spotkanie poprowadziła wspólnota Magnificat. Całodzienne spotkanie poprowadziła wspólnota Magnificat.
Wioleta Żurawska /Foto Gość

Skupienie obyło się w ramach wiosennych warsztatów dekanalnych. Bloki wykładowe prowadzone były przez Szkołę Ewangelizacji Magnificat. Jej członkowie w przystępny i interesujący sposób przeprowadzili katechetów przez sześć prawd kerygmatu: miłość Bożą, grzech, zbawienie, wiarę i nawrócenie, działanie Ducha Świętego i wspólnotę.

Chociaż chrześcijanie przeważnie znają to orędzie, zawierające fundamentalne prawdy wiary, kerygmat trzeba przede wszystkim przeżyć. Stąd w Wydziale Katechetycznym Archidiecezji Gdańskiej zrodził się pomysł na - nietypowy, bo pierwszy - dzień skupienia. - Jeżeli jesteśmy świadomi kerygmatu, to powinien on być żywy w naszym życiu, naszych myślach i słowach. Dziś skupiamy się na fundamentach, bo niejednokrotnie te treści są w naszym życiu przygaszone, przysłonięte trudnościami, lękiem, sprawami zawodowymi, a także trudną sytuacją w kraju - podkreśla Natalia Kmiecicka, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego AG.

- Zauważamy potrzebę organizacji tego typu warsztatów szczególnie w czasie zawirowań związanych ze statusem lekcji religii w szkołach. Ta forma jest bardzo potrzebna dla nauczycieli. Staramy się wzmocnić i inspirować katechetów do otwarcia się na nowo na światło wiary, które zapala w nas Chrystus. Odnowieni kerygmatem, możemy stać się autentycznymi świadkami Chrystusa, iść z tym światłem i dzielić się nim z innymi, rozpalać je w ich sercach - dodaje wicedyrektor.

Skupienie składało się z czterech bloków wykładowych. Były również scenki rodzajowe i czas na wspólną integrację. - Oprócz przedstawienia stopni kerygmatu, mogliśmy odnieść je do swojej sytuacji, przeżyć i do całości swojego życia. Wspólny dzień zakończyliśmy Eucharystią, podczas której modliliśmy się, aby to, co zostało nam na nowo pokazane podczas tego spotkania, wróciło z nami do domu i do naszych miejsc pracy, żebyśmy mogli być autentyczni w głoszeniu, które zawsze powinno odnosić się do kerygmatu. Niezależnie od tematów, które znajdują się w podręcznikach do nauki religii, każdy temat powinien sprowadzać się do kerygmatu, dlatego ważne jest osobiste przeżycie go przez katechetów - zaznacza N. Kmiecicka.

Sobotni dzień skupienia był pierwszą tego typu propozycją dla katechetów, ale z pewnością nie ostatnią. Wydział Katechetyczny AG zaprasza do śledzenia swojej strony internetowej www.katecheza.diecezja.gda.pl i udziału w ogłaszanych za jej pośrednictwem wydarzeniach.